Te BŁĘDY językowe doprowadzają do SZAŁU! Też je słyszysz lub popełniasz?

i

Autor: Praca własna Włanczać, wziąść, oglądnąć... Te błędy językowe doprowadzają do szału! Też je słyszysz je lub popełniasz na co dzień?

Te BŁĘDY językowe doprowadzają do SZAŁU! Też je słyszysz lub popełniasz? Sprawdź!

2021-02-11 14:34

Te błędy językowe doprowadzają do szału! Też je słyszysz albo czytasz w Internecie? A może wciąż zdarza Ci się któreś popełniać lub robisz to nieświadomie? Oto 16 najgorszych i najczęstszych błędów językowych, które potrafią doprowadzić do szewskiej pasji. Szczególnie jeśli dbanie o język polski traktujesz bardzo poważnie!

Najczęstsze i najgorsze błędy językowe – TOP 16

Wziąść. Włanczać. Poszłem. Znasz to? Słyszysz takie wyrazy na co dzień lub czytasz je z niedowierzaniem? Najczęściej w internecie? Witaj w klubie! Istnieje kilkanaście najczęstszych i najgorszych błędów językowych, które doprowadzają do szału każdego polonistę. Słyszymy je w przychodniach, szkołach, urzędach, szpitalach, w sklepach. Atakują nimi nas nawet znajomi czy najbliżsi. Poprawiać ich za każdym razem, a może olać? To dylemat każdej osoby, która niezwykle ceni sobie puryzm językowy, czyli dbanie o to, by wysławiać się poprawnie. Jak się okazuje, nie wszystkim na tym zależy.

ZOBACZ TEŻ: Najgorszy błąd językowy 2020 wybrany! Polacy dostają przez niego palpitacji serca!

Przejdź do naszego zestawienia, by poznać błędy językowe, które doprowadzają do szału! Kliknij zdjęcie główne lub to niżej.

Skąd się biorą błędy językowe?

Powodów może być kilka. Wśród najczęstszych eksperci wymieniają:

  • niedostateczną znajomość rodzimego języka,
  • używanie wyrazów, których znaczenie nie do końca jest dla nas zrozumiałe,
  • pośpiech,
  • stres,
  • brak zastanowienia,
  • zmęczenie,
  • zamierzone (lub niezamierzone) lekceważenie zasad językowych.
Tłumaczka języka migowego gwiazdą internetu. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 85

Co robić, żeby unikać błędów językowych?

Najlepszym sposobem jest podwyższanie indywidualnej kompetencji językowej. Aby to robić, trzeba dużo czytać, sprawdzać znaczenia trudnych dla nas wyrazów oraz być otwartym na konstruktywną krytykę. Każdy z nas może bowiem popełniać błędy, gorzej jednak gdy je nagminnie powtarza. Te, które się nam wymskną, warto korygować. Z czasem powinniśmy je wyeliminować z wypowiedzi.