Wielkanoc to czas radości, nadziei i odrodzenia. Chociaż podstawowe przesłanie świąt pozostaje niezmienne, ich celebracja różni się w zależności od kultury i religii. W niektórych krajach Wielkanoc to huczne festyny, w innych skupienie i modlitwa. Przeczytaj, jak wyglądają wielkanocne tradycje w różnych zakątkach świata.
Hiszpania: procesje pełne emocji
W Hiszpanii Wielki Tydzień, zwany Semana Santa, wypełniają widowiskowe procesje organizowane przez religijne bractwa – Cofradías. Ulice zamieniają się w sceny biblijnych przedstawień, a klimat zadumy i refleksji udziela się zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Po Wielkim Tygodniu przychodzi czas na Niedzielę Wielkanocną – dzień rodzinnych spotkań i słodkich poczęstunków.
Portugalia: migdały zamiast jajek
Podobnie jak w Hiszpanii, w Portugalii Wielkanoc rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, a procesje i wolne od pracy Wielki Piątek to ważne elementy świątecznych obchodów. Ciekawostką jest tradycja wręczania prezentów rodzicom chrzestnym przez dzieci. Podczas świątecznego obiadu prym wiodą migdały podawane w różnych formach. Podobnie, jak u nas jajka, w Portugalii migdały symbolizują odnowę i życie.
Chorwacja: bicie Barabasza i 33 różańce
Chorwaci obchodzą Wielki Tydzień w wyjątkowo symboliczny sposób. W Dalmacji w Wielki Czwartek rozbrzmiewa "dygowanie", czyli uderzanie rózgami o ławki w kościele. Wierni odmawiają 33 różańce na pamiątkę ran Chrystusa, a Wielka Sobota upływa na święceniu pokarmów, wśród których królują chrzan, szynka, chleb oraz tradycyjne ciasto uskrsna pogača.
Włochy: błogosławieństwo domów i jagnięcina na stole
We Włoszech przygotowania do Wielkanocy zaczynają się od 40-dniowego postu. W Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościołów gałązki palmowe i oliwne. W Wielką Sobotę księża błogosławią domy, a na wielkanocnym stole, w zależności od regionu, króluje jagnięcina lub baranina.
Grecja: czerwone pisanki i nocne świętowanie
W Grecji Pascha to najważniejsze święto religijne. W Wielki Czwartek maluje się jajka na czerwono, co ma symbolizować krew Chrystusa. Najbardziej widowiskowe są sobotnie nabożeństwa, gdy wierni zapalają świece i o północy obwieszczają Zmartwychwstanie. Niedziela upływa pod znakiem grillowania jagnięciny i biesiadowania do późnych godzin.
Cypr: palenie Judasza i avgolémono
Na Cyprze przygotowania do Wielkanocy obejmują gruntowne porządki oraz malowanie domów na biało. W Wielką Sobotę odbywa się tradycyjny obrzęd palenia Judasza. Po rezurekcji mieszkańcy świętują przy stole, kosztując avgolémono – rozgrzewającej zupy cytrynowo-jajecznej.
Bułgaria: taniec buenek i święcenie wianków
Bułgarska Wielkanoc rozpoczyna się od Soboty św. Łazarza, podczas której dziewczęta tańczą przy dźwiękach gajdy. W Niedzielę Palmową święci się wianki, które później wrzuca się do wody. Kolorowe pisanki, które często barwi się już w Wielki Czwartek, są symbolem życia i odradzania się.
Egipt: pikniki i kolorowe łodzie na Nilu
Choć w Egipcie nie obchodzi się tradycyjnej Wielkanocy, Sham el-Nessim – święto wiosny – jest równie radosne. Egipcjanie przygotowują pikniki, dekorują łodzie i świętują na świeżym powietrzu, racząc się soloną rybą i kolorowymi jajkami.