Talibowie przejęli Afganistan. W niedzielę, 15 sierpnia, po błyskawicznej ofensywie, talibowie zajęli najważniejsze miasta w kraju, w tym stolicę kraju Kabul. Po wycofaniu się z Afganistanu armii amerykańskiej i jej sojuszników, państwo pozostało zostało praktycznie wydane na łaskę talibów. Teraz tysiące obywateli i obywatelek obawia się nastania fundamentalistycznych rządów terroru i przemocy. Talibowie sukcesywnie wprowadzają nowe porządki, a w międzyczasie świętują zdobycie władzy. Niedawno świat obiegły zdjęcia talibów wędrujących po bogatych salach pałacu prezydenckiego. Teraz w sieci znaleźć można nagrania pokazujące ich w wesołym miasteczku. Widoki są naprawdę groteskowe! Zobaczyć możemy między innymi grupę uzbrojonych mężczyzn jeżdżących elektrycznymi samochodzikami.
Przerażona ludność i beztroscy talibowie
Afganistan jest sparaliżowany strachem. Zarówno rząd, jak i afgańska armia okazały się nie dość silne, by uchronić kraj przed przejęciem władzy przez talibów. Teraz wszyscy obawiają się powrotu rządów terroru - takich, jakich państwo doświadczyło w latach 90', kiedy to codziennością były publiczne egzekucje, a kobiety były praktycznie własnością mężczyzn. Trwa ewakuacja obywateli i obywatelek innych państw, ale Afganistan chce opuścić też wielu rodowitych mieszkańców.
Inne wideo pokazuje talibów kręcących się na karuzeli - mężczyźni dosiadają kolorowych koników przeznaczonych dla dzieci:
Tymczasem sami talibowie cieszą się z odzyskania panowania nad krajem. Ich beztroska kontrastuje z przerażeniem ludności. Szczególnie groteskowe w tym kontekście są nagrania pokazujące ich w wesołym miasteczku. Na jednym z filmów widzimy uzbrojonych bojowników w elektrycznych samochodzikach:
Nagrania opublikował również afgański dziennikarz Asaad Hanna. Na jego filmach widzimy talibów na trampolinie oraz na siłowni w pałacu prezydenckim:
Afganistan pod rządami talibów
Wojska USA opuściły Afganistan po trwającej 20 lat okupacji, która rozpoczęła się tuż po zamachach z 11 września 2001. Komentatorzy uważają, że Amerykanie i ich sojusznicy ponieśli zarówno militarną jak i polityczną klęskę w tym kraju. Pojawiło się też ryzyko, że Afganistan stanie się teraz bazą organizacji terrorystycznych, takich jak Al-Ka’ida czy Państwo Islamskie. Przed Amerykanami, ugrupowania islamskich fundamentalistów władały krajem przez 5 lat (od 1996). Ich rządy odznaczały się brutalnością i surowym przestrzeganiem Szariatu. Nie można pominąć faktu, że w dojściu do władzy pomogli im wówczas sami Amerykanie - podczas inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan, rząd Ronalda Regana wspierał talibów finansowo i politycznie.