Europejskie media komentują wybory w USA
Wszystkie większe portale w Europie oraz dzienniki prowadzą relację na żywo ze Stanów Zjednoczonych. Nic dziwnego, od dawna wiadomo, jak bliskie relacje ma Stary Kontynent z USA. Brytyjski "The Guardian" oprócz live opisuje też poszczególne wyniki w konkretnych stanach, ale też i zachowanie amerykańskich mediów. "Ponury nastrój na uczelni Harris". Skomentowano też materiał Fox "Gospodarze chwalą Trumpa jako feniksa odradzającego się z popiołów". "The Guradian" wytknął też słowa Trumpa o tym, że nazwał media "wrogim obozem".
"BBC" pokazuje na stronie zadowolonego Trumpa i "smutny obóz Kamali Harris". Wspominają też o tym, że niektórzy europejscy przywódcy jak Orban gratulują już Trumpowi. Widać tez materiał o tym, jak kobiety tłumaczą się, dlaczego wolały Trumpa.
Popularny we Francji "France24" również prowadzi relacje live, ale też pokazuje komentarze m.in. przywódców z Włoch czy... Ukrainy. Jako jedni niewielu wspomnieli o słowach Zełenskiego, który liczy na sprawiedliwy pokój w Ukrainie. Francuski portal przeanalizował też sytuację w konkretnych miastach jak Detroit czy Dearborn w Michigan (mieszka tam spora mniejszość arabskiego pochodzenia).
Jak do tego podeszły niemieckie media? "Bild" wyraźnie pisze o tym, że Trump nazwał się zwycięzcą oraz o dramatycznej nocy Harris. "Tak Trump rozbił niebieski mur" głosi jeden z nagłówków. W "Der Spiegel" piszą za to o szoku Trumpa i wspominają, że pierwsza transseksualna osoba została wybrana do Kongresu.
Ciekawy artykuł znalazł się na stronie włoskiego "L'Espresso". Dotyczy on też mocy religii na wybory prezydenckie w USA. Nazywają to "ukrytą mocą wiary".
Światowe media komentują wybory w Stanach Zjednoczonych
"Al Jazeera" prowadzi na swojej stronie relację live z wynikami wyborów prezydenckich w USA. Zaznaczają też wyraźnie, jak poradziły sobie osoby wprost przyznające się do bycia muzułmanami. Pokazali na stronie głównej zachowanie zwolenników Harris i radość Trumpa.
"The Times od Israel" pisze wprost o przejęciu kontroli w USA przez republikanów. Opisują też jak poradziły sobie powiązane z judaizmem. "The Japan Times" oprócz wyników wyborów, pokazuje też reakcję giełdy czy walut na wyniki w USA. Według nich to powód wyraźnego spadku jena.
Na stronie "Fox News" czuć wyraźną radość z możliwej wygranej Donalda Trumpa. Przeważają pozytywne materiały na temat byłego prezydenta. Zaznaczają też, że Kamala Harris nie chce przemawiać do ludzi.
Na stronie "The Washington Post" pojawił się już felieton "Co poszło nie tak podczas kampanii Harris". Inni zaznaczają, że to nie koniec świata.
Listen on Spreaker.