Praca

i

Autor: mat. prasowe

praca

Tak Polacy kłamią w CV! Oto lista najczęstszych oszustw

2024-10-25 14:39

Otrzymałeś wymarzoną propozycję pracy, ale okazało się, że nie spełniasz wszystkich wymogów? A może Twój angielski lub niemiecki wymaga szlifów, a Ty, zamiast zabrać się za naukę, ulegasz pokusie i decydujesz się podkolorować CV? Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, ale kandydaci ubiegający się o pracę marzeń, nie wahają się fałszować informacji na swój temat.

Okazuje się, że nawet co 10. Polak nagina fakty w dokumentach aplikacyjnych. Co więcej – aż 37% respondentów otwarcie przyznaje, że kłamało wiele razy, a 72,5% osób, które oszukiwały w CV, nie zostały przez nikogo przyłapane. Najczęściej oszukujemy na temat doświadczenia zawodowego (44%) oraz poziomu znajomości języków obcych (41%). Dlaczego kłamiemy w CV i jakie inne fakty z życiorysu jeszcze ubarwiamy?

Tak Polacy kłamią w CV

Wielu kandydatów ubarwia swoje CV, by lepiej wypaść przed potencjalnym pracodawcą. Jak wynika z raportu LiveCareer Polska, Polacy najczęściej kłamią odnośnie posiadanego doświadczenia zawodowego (44%) oraz znajomości i poziomu zaawansowania języków obcych (41%). Nie warto jednak zastawiać na siebie pułapek w swoim własnym CV. Brak konkretnej wiedzy i umiejętności bardzo łatwo zweryfikować już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przykładowo, rekruterzy, chcąc się przekonać, czy deklarowany poziom języka angielskiego bądź niemieckiego jest prawdziwy, w pewnym momencie rozmowy przechodzą na język obcy. Osoba, która wpisała w CV biegłą znajomość języka, nie będzie miała problemu z odpowiedzią. Nawet jeśli jakimś cudem uda nam się „przechytrzyć” rekrutera na etapie rekrutacji i zostaniemy przyjęci na stanowisko, o które się staraliśmy, prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Co zrobić w sytuacji, gdy szef postanowi wysłać nas za granicę na rozmowy z kontrahentami? Szukając pracy, pamiętajmy, by za deklaracją zamieszczoną na piśmie szły faktyczne umiejętności oraz prawdziwe doświadczenie. Dlatego, jeśli wiemy, że w przyszłości będziemy chcieli zmienić pracę, warto już teraz wzmocnić swoje kompetencje językowe i skorzystać np. z kursu angielskiego lub niemieckiego online. 

Lista najczęstszych oszustw w CV

Na liście obszarów, w których kandydaci ubiegający się o pracę mogą być nie do końca szczerzy, poza znajomością języków obcych, znajdziemy również: posiadanie umiejętności specjalistycznych (29%) i zakres obowiązków w pracy (25%). Z raportu opracowanego przez LiveCareer Polska wynika, że ankietowani rzadziej kłamią w kwestii wykształcenia (16%), osiągnięć zawodowych (14%) i okresu zatrudnienia (14%). Sporadycznie też naciągamy prawdę na temat uzyskanych certyfikatów (6%) oraz podając informację o niekaralności (5%). „Szlifując” swoje CV, posuwamy się nawet do przekłamywania naszych prawdziwych zainteresowań. Wpisujemy takie, które według nas lepiej pasują do danego stanowiska lub zostaną bardziej pozytywnie odebrane przez pracodawcę. Napisałeś, że grasz w golfa, bo wydaje Ci się, że zwrócisz tym uwagę? Co, jeśli rekruter lubi ten sport, zada Ci kilka technicznych pytań, a Ty nie będziesz miał zielonego pojęcia, o czym mowa? Zapewne najesz się sporo wstydu, a rekruter straci do Ciebie zaufanie.

Dlaczego kłamiemy?

Z raportu LiveCareer Polska wynika, że najczęstszym powodem podawania nieprawdziwych informacji w CV jest długi okres bezrobocia (30%). Kolejnym jest niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (24%). Inną przyczyną są aspiracje finansowe. Chcąc negocjować wyższy poziom wynagrodzenia, naciągamy nasze doświadczenie i kompetencje zawodowe, aby móc użyć ich jako argumentu. W związku z tym prawie 14% respondentów kłamie w CV, ponieważ chce dostać wyższą pensję niż oferowana. Jak się okazuje, w tej grupie przeważają mężczyźni. Naiwni i niedoświadczeni kandydaci decydują się na kłamstwa w dokumentach aplikacyjnych również dlatego, że czują się bezkarni i myślą, że rekruter ich nie przyłapie. Niestety, szybko zdają sobie sprawę, w jak wielkim byli błędzie. Doświadczony rekruter bez problemu sprawdzi podejrzanie wyglądające informacje.

Co ciekawe tylko 27% osób, które skłamały w CV, nie zostały przez nikogo przyłapane. Z kolei osoby przyłapane na kłamstwie najczęściej straciły szansę na zatrudnienie (40%) lub były zwalniane (24%). W co piątym przypadku kończyło się na upomnieniu. Niemal 11% osób nie poniosło żadnych konsekwencji swojego czynu. Kiedy Polacy wpadali najczęściej na kłamstwie? Okazuje się, że 95% osób już w trakcie rekrutacji, 27% wpadło w trakcie pierwszego okresu pracy, a tylko niespełna 1% po wielu latach od zatrudnienia.

Mimo że niektórym kłamanie w życiorysie uchodzi na sucho, warto pamiętać, że podanie nieprawdziwych informacji w CV to wykroczenie, a w niektórych przypadkach również przestępstwo. Niektóre umiejętności jak np. znajomość języków obcych można w bardzo prosty sposób podnieść. Jeśli chcesz poprawić umiejętności językowe i wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy, skorzystaj z kursów Preply. Platforma umożliwia naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu z native speakerem. Możesz uczyć się w dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy za granicą. Wystarczy dostęp do internetu. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju kursu jest dostosowanie tempa nauki do Twoich indywidualnych potrzeb i ogromna wygoda. Sprawdź kursy na Preply. Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w każdym języku!