Świat

Tajlandia: Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Tragiczny bilans ofiar przekracza już 3100

2025-04-03 18:17

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Mjanmie wciąż dają o sobie znać. Rządząca junta wojskowa poinformowała, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 3100, a tysiące osób zostało rannych lub zaginionych. Kataklizm, który nawiedził środkową część kraju 28 marca, dotknął również obcokrajowców, w tym obywateli Chin. Mimo trwającej akcji ratunkowej, zagraniczne organizacje humanitarne napotykają na trudności ze strony władz.

Rosnący bilans ofiar i zniszczeń

Według oficjalnych danych przekazanych przez juntę wojskową w Naypyidaw, w wyniku trzęsienia ziemi zginęło już 3145 osób. Ponadto, ponad 4,7 tys. osób odniosło obrażenia, a 341 uważa się za zaginione. 

Skala zniszczeń jest ogromna, a służby ratunkowe wciąż przeszukują gruzy w poszukiwaniu ocalałych:

  • Liczba ofiar śmiertelnych: 3145
  • Liczba rannych: ponad 4700
  • Liczba zaginionych: 341

Ofiary wśród obcokrajowców i utrudnienia dla pomocy humanitarnej

Trzęsienie ziemi dotknęło nie tylko obywateli Mjanmy. Chińska telewizja CCTV poinformowała, że wśród ofiar kataklizmu jest również czterech obywateli Chin. Rządząca junta zapewnia o kontynuacji akcji ratunkowej, jednak zagraniczne organizacje humanitarne zgłaszają liczne utrudnienia.

Zagraniczne organizacje humanitarne, niosące pomoc miejscowym służbom w akcji ratunkowej, skarżą się na różnego rodzaju trudności, które stawiają przedstawiciele rządzącej junty. Chodzi zarówno o ograniczenia w swobodzie przemieszczania się i dostępie do miejsc dotkniętych katastrofą, jak też przeszkody natury biurokratycznej.

Rozejm w starciach z separatystami

W obliczu katastrofy, rządząca Mjanmą junta ogłosiła trzytygodniowy rozejm w starciach z ugrupowaniami separatystycznymi. Wcześniej, trzy największe z nich – Armia Arakanu, Narodowa Armia Wyzwolenia Ta'ang oraz Armia Narodowego Sojuszu Demokratycznego Mjanmy – zadeklarowały wstrzymanie działań zbrojnych do końca miesiąca.

Mjanma na arenie międzynarodowej

Zamach stanu z lutego 2021 roku doprowadził do marginalizacji Mjanmy na arenie międzynarodowej. Kraj zmaga się z wewnętrznymi konfliktami i problemami gospodarczymi, a trzęsienie ziemi dodatkowo pogłębiło trudną sytuację.

Szczyt w Tajlandii i międzynarodowa pomoc

W Tajlandii rozpoczął się dwudniowy szczyt państw leżących nad Zatoką Bengalską, którego uczestnicy omawiają formy dalszej pomocy dla państw dotkniętych trzęsieniem ziemi. W spotkaniu biorą udział m.in. przywódca junty, generał Min Aung Hlaing, oraz przedstawiciele Tajlandii, Bangladeszu, Bhutanu, Indii, Nepalu i Sri Lanki.

Tajlandia: sytuacja po trzęsieniu uspokaja się: