Kręgi na Marsie nie są tworem obcej cywilizacji
Kiedy świat obiegło zdjęcie tajemniczego kręgu na Marsie sfotografowanego przez wysłany przez NASA łazik Curiosity pojawiły się pierwsze teorie, że zarówno ten krąg, jak i podobne do niego kręgi na w Svalbardzie są dziełem obcej cywilizacji. Zaintrygowani naukowcy pochylili się nad zagadnieniem i udowodnili, że to nie obce cywilizacje tworzą te kręgi tylko… lód. A dokładniej pewien specyficzny rodzaj lodu – lód włóknisty. Bernard Hallet, geolog z Uniwersytetu Waszyngtońskiego jest jednym z współtwórców doświadczenia, które potwierdziło, że niezwykłe geometryczne kształty z kamieni są tworzone przez lód. Naukowcy udowodnili swoją teorię powtarzając ten proces w warunkach laboratoryjnych, gdzie wyhodowali lód włóknisty.
Jak powstają kamienne kręgi?
Żeby udowodnić wpływ lodu na powstawanie kamiennych kręgów badacze przygotowali próbkę gleby o wymiarach 40x40 cm, na której rozmieścili niewielkie kamienie. Następnie przeprowadzili 30 cykli zamrażania i rozmrażania, pozwalając na tworzenie się i topnienie lodu włóknistego. Przez cały czas obserwowali ruch kamieni w pudełku z ziemią. Wzrastające i zanikające lodowe włókna powoli przesuwały kamyki na bok. Proces powstawania formacji lodowych był długi, ale pomagały im w tym drobne nierówności terenu, dzięki którym mniejsze kamyczki staczały się w jedno miejsce. Pod koniec eksperymentu naukowcy zauważyli, że wzrastający i topniejący lód na testowanym fragmencie gleby zaczął tworzyć geometryczny wzór.
A jak powstał krąg na Marsie?
Wiadomo, że marsjańska atmosfera jest bardzo uboga w wodę. Jednak w glebie Czerwonej Planety mogą znajdować się maleńkie kryształki lodu. I to właśnie te niewielkie kryształki lodu znajdujące się pod powierzchnią mogą cyklicznie topnieć i zamarzać, zmieniając tym samym swoją objętość i tym sposobem powodować przesuwanie się drobnych kamieni w okolicy. Zagadka rozwikłana to nie „ufoludki” tworzą kręgi tylko lód.
– Ta tendencja do przesuwania się kamieni w kierunku kamienistych obszarów wydaje się bardzo, bardzo silna. Na płaskim terenie kamienie miały tendencję do tworzenia pętli i wirów, a na łagodnym zboczu – do układania się w rzędy – opisuje Hallet.