Na szczepienia zarejestrowało się 268 tysięcy nauczycieli. Rejestracja pozostałych nauczycieli oraz nauczycieli akademickich rozpocznie się w poniedziałek.
Szczepienia będą prowadzone w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach szczepień. Każdy ze szpitali i punktów sam organizuje kalendarz szczepień w porozumieniu z dyrektorami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
Jaka szczepionka dla nauczycieli przeciw COVID-19?
Nauczyciele i pracownicy żłobków będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Jak wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstraZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".
Dlatego w Polsce preparatem AstraZeneki szczepieni będą nauczyciele poniżej 60. roku życia. Starsi nauczyciele będą szczepieni preparatami firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.
Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?
W pierwszej grupie będą to:
- nauczyciele wychowania przedszkolnego,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomocy wychowawcy,
- nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic)
- nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
- nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
- pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
- kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.
- Rejestracja trwała 3 dni. Nauczyciele i dyrektorzy szkół podeszli do tego bardzo pozytywnie i odpowiedzialnie - relacjonowała na konferencji Marzena Machałek z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Jakie osoby będą szczepione w dalszej kolejności?
Po zaszczepieniu grupy wszystkich nauczycieli, szczepione w dalszej kolejności będą osoby poniżej 60 r.ż., które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.
W tym etapie zaszczepione zostaną także osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne". Są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
Do 11 lutego 2021 r w Polsce wykonano 1 884 113 szczepień: 1 360 192 pierwszą i 523 921 drugą dawką.