Święty Mikołaj z Miry. Kim był i czy żył naprawdę? Jaka jest o nim legenda?

i

Autor: Internet / Canva.pl Zdjęcie poglądowe

Święty Mikołaj z Miry. Kim był i czy żył naprawdę? Jaka jest o nim legenda?

2022-12-21 14:32

Święty Mikołaj odwiedza domy grzecznych dzieci w grudniu dwukrotnie. W tym roku najpierw pojawi się 6.12.2022 - czyli w Mikołajki. To również dzień imienin wszystkich Mikołajów i oczywiście wspomnienie w kościele Świętego Mikołaja z Miry. Kim była ta niezwykła historyczna postać? Dlaczego jest patronem dzieci? Sprawdźcie!

Kim był święty Mikołaj z Miry? Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Mikołaj był jedynakiem i odziedziczył po rodzicach znaczny majątek, postanowił pomóc potrzebującym i rozdawał swoje dobra. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia i na pamiątkę tego dnia obecnie obchodzone są Mikołajki. To właśnie wtedy obdarowujemy się drobnymi prezentami.

Relikwie świętego Mikołaja z Miry znajdują się we włoskim mieście Bari. Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Żywot pióra archimandryty Michała z IX wieku przekazuje, że 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia. Popularność kultu spowodowała, że poświęcono mu tysiące kościołów, ołtarzy, kaplic, szpitali i hospicjów.

Świąteczna iluminacja w Warszawie. Tłum spacerowiczów na starówce

Legenda o świętym Mikołaju z Miry

Święty Mikołaj odziedziczył po rodzicach spory majątek. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym. Jedna z legend o świętym Mikołaju z Miry mówi, że swoją modlitwą uratował rybaków podczas sztormu i stąd jest uznawany za patrona marynarzy. Inna historia opowiada o tym, że wstawił się za niesłusznie skazanymi na śmierć urzędnikami, ratując ich od okrutnego losu. Jeszcze kolejna, że ocalił miasto od głodu. Święty Mikołaj był wiec prawdziwym cudotwórcą!

Święty Mikołaj - atrybuty

Prawdziwy święty Mikołaj nie pojawia się z reniferem i w czerwonym stroju. Jego atrybutami w religii chrześcijanskiej są anioł z mitrą, trzy jabłka, trzy sakiewki, chleb, trzy złote kule na księdze, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, pastorał i worek prezentów. To właśnie z nimi uwieczniany jest na obrazach. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja (z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Beyrutu. 

QUIZ: Kultowe prezenty na mikołajki w PRL. Kto tego nie dostał?
Pytanie 1 z 10
Poza zbliżoną ceną, klasowe prezenty mikołajkowe musiały mieć: