W niedzielnej liturgii w Katedrze Polowej Wojska Polskiego wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ministrowie, m.in.: obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja.
Następnie, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom Wojska Polskiego.
Prezydent awansował dwóch generałów brygady na stopień generała dywizji, siedmiu pułkowników odbierze natomiast nominacje na pierwszy generalski stopień – generała brygady.
Na stopień generała dywizji prezydent mianował dowódcę Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomira Drumowicza oraz komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasza Połucha.
Nominacje na generała brygady otrzymali zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Szef Logistyki płk Artur Kępczyński; zastępca dowódcy WOT płk Maciej Klisz; dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk Dariusz Kosowski; dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Kriese; dowódca 10. Brygady Logistycznej płk Maciej Siudak; radca generalny w Biurze Ministra Obrony Narodowej płk Grzegorz Skorupski oraz dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk Maciej Trelka.
Wręczenie nominacji przez prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych, to część obchodów przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
Po wręczeniu nominacji, prezydent Duda wygłosił przemówienie.
- Kiedy wydawało się, że nie ma już szans, że wróg zdobędzie Warszawę - udało się odwrócić losy tamtej bitwy i tamtej wojny. Dzięki geniuszowi dowódczemu, dzięki determinacji marszałka Józefa Piłsudskiego i polskich generałów, ale przede wszystkim dzięki niezwykłemu bohaterstwu tych, którzy stanowili tę milionową armię. Dlatego właśnie ten dzień jako Święta Wojska Polskiego jest tak ważny - powiedział.
Jak wskazał, to święto wielkiego zwycięstwa i wielkiego czynu polskiego żołnierza.
- Dlatego ogromnie gratuluję panom generałom, że nominacje odbieracie właśnie dzisiaj. Nie mam wątpliwości, że to jest taki moment w życiu żołnierza, który zapamiętuje się na całe życie. Gratuluję tych nominacji, ale przede wszystkim gratuluję, że stało się to właśnie w tej dacie - zaznaczył.
By zmniejszyć ryzyko związane z pandemią, Święto Wojska Polskiego odbywa się w tym roku bez defilady. MON zorganizowało 30 pikników odbywających się pod hasłem "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" Siły Powietrzne przygotowały przelot samolotów i śmigłowców nad ponad 20 miejscowościami w kraju.
Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie nad placem Piłsudskiego przeleciały, zostawiając smugi w barwach narodowych, trzy samoloty TS-11 Iskra z zespołu Biało-Czerwone Iskry. To ostatnia jednostka, w której służą te maszyny. Szkolenie na Iskrach wojsko zakończyło w 2019 r., pod koniec 2020 r. ostatni lot wykonał TS-11 Iskra w szarym malowaniu maszyn szkolnych.
Na terenie przy placu Piłsudskiego zaprezentowały się Wojsko Polskie i żołnierze wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce w składzie wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO i Amerykanie z 1. Dywizji Piechoty, która wystawia obecną zmianę 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (1ABCT) przysyłanej rotacyjnie do Europy z USA.
Polskie wojsko pokazało m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, armatohaubicę Krab 155mm i wóz dowodzenia modułu ogniowego Regina, w którego skład wchodzi ta broń, wyrzutnię przeciwokrętowych pocisków NSM na podwoziu Jelcza, mobilną wyrzutnię rakietową Langusta, radary Nur-15M i Soła, wóz dowodzenia obroną przeciwlotniczą Łowcza, sprzęt meteorologiczny i pojazdy wysokiej mobilności. 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej zaprezentowała czołgi Leopard 2A5 i jego zmodernizowaną wersję 2PL, największe zainteresowanie wzbudzał stojący obok M1A2 Abrams, na którego pancerz wdrapywali się dorośli i dzieci, fotografujący się z załogą. Amerykanie pokazali także holowaną haubicę i transporter Stryker. Stacjonujący w Polsce sojusznicy z Rumunii wystawili działo przeciwlotnicze Gepard, a Chorwaci wyrzutnię rakiet Volcano.
Na pikniku na pl. Piłsudskiego - jednym z trzech zorganizowanych w Warszawie – MON ustawiło także mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19.
Polecany artykuł: