Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli "Kłaniajcie się królowie!" pochodzi z pastorałki "Do szopy, hej pasterze", która pierwszy raz ukazała się w 1931 r. we Lwowie.
Orszaki przejdą ulicami 905 miast w kraju i poza granicami Polski w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rwandzie, Demokratycznej Republice Kogna czy w Kazachstanie.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i w Szwajcarii.
Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek i tzw. widowisk herodowych. Pierwszy orszak trzech królów w Polsce ruszył w 2009 r.
Orszak Trzech Króli w Warszawie
W stolicy orszak wyruszył spod pomnika Kopernika, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków.
W orszaku poszli m.in. metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Przed godz. 13.00 orszak dotarł na plac Zamkowy, gdzie nastąpił pokłon trzech królów i złożenie ewangelicznych darów.
Orszak w Katowicach
W Katowicach Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy z własnym hymnem autorstwa Magdy Anioł i Adama Szewczyka pt. "Katowice w Betlejem". W ten sposób archidiecezja katowicka uczciła swoje stulecie. Orszak wyruszył po mszy św. godz. 11.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Koszutce. Barwny korowód przeszedł do ul. Misjonarzy Oblatów powinno przechodząc al. Wojciecha Korfantego w kierunku rynku i dalej do archikatedry, gdzie ok. godz. 14.00 zaplanowano wspólne kolędowanie.
ZOBACZ: Orszak Trzech Króli w Katowicach
Krakowski Orszak Trzech Króli
W Krakowie orszak tradycyjnie podzielony był na trzy pochody - czerwony (europejski) wyruszył ze wzgórza wawelskiego ok. godz. 11, po mszy, w czasie której homilię wygłosił metropolita abp Marek Jędraszewski. Trasa pochodu wiodła ul. Grodzką.
Orszak zielony (azjatycki) rozpoczął się o godz. 11 po mszy w kościele św. Stanisława Kostki. Uczestnicy przeszli przez ul. Bałuckiego, Rynek Dębnicki, most Dębnicki, ul. Zwierzyniecką, Retoryka, Studencką, Podwale, następnie przez Planty i Szewską.
Orszak niebieski (afrykański) wyruszył ok. godz. 11.40 z placu Matejki, po mszy w kościele św. Floriana – msza w tej świątyni rozpoczęła się o godz. 11, a nie jak w latach poprzednich o godz. 9:30.
Pochody spotkały się o godz. 12 na Rynku Głównym.
ZOBACZ: Orszak Trzech Króli w Krakowie
Orszak Trzech Króli w Toruniu
Atrakcjami Orszaku Trzech Króli w Toruniu były hiszpańskie gigantes i słodycze z Półwyspu Iberyjskiego, które przygotował konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyen oraz mobilny carillon "Gdańsk" z Muzeum Gdańska. Obchody rozpoczęły się od mszy w katedrze św. Janów o godzinie 11.30. Godzinę później mieszkańcy i goście spotkali się przy pomniku Mikołaja Kopernika skąd wyruszył pochód ulicą Szeroką w stronę Rynku Nowomiejskiego.
ZOBACZ: Orszak Trzech Króli w Toruniu
Orszak w Łodzi
W Łodzi ze względu na remont w parafii pw. Zesłania Ducha Św. przy Placu Wolności orszak wyszedł z dominikańskiej parafii pw. Podwyższenia Św. Krzyża przy ul. Sienkiewicza 38 o godzinie 11. W trakcie drogi do żywej szopki uczestnicy Orszaku Trzech Króli wzięli udział w interaktywnych jasełkach odegranych w różnych punktach ulicy Piotrkowskiej przez grupę kilkuset aktorów amatorów, którzy od kilku miesięcy przygotowują się do występu pod okiem profesjonalnych aktorów i reżyserów.
ZOBACZ: Orszak Trzech Króli w Łodzi