Święto Pieczonego Ziemniaka lub też Dzień Kartofla obchodziliśmy w 2022 roku 24 września. Nie oznacza to jednak, że obchody już się zakończyły! Ten rodzaj imprezy będzie trwał jeszcze przez kilka najbliższych weekendów. Jest to bowiem sposób przywitania jesieni, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Gminy w Polsce przygotowują z tej okazji koncerty, pikniki i imprezy rodzinne, które często urozmaicane są konkursami dla dzieci i młodzieży. Nie może podczas nich zabraknąć oczywiście głównej gwiazdy, czyli ziemniaka z ogniska.
Polecany artykuł:
Jak piec ziemniaki w ognisku?
Z ziemniaków robi się przepyszne kopytka, kluski śląskie, pierogi ruskie, placki ziemniaczane, pyzy i knedle. To również nieodłączny element każdego obiadu. To z nich robi się oczywiście nasze ulubione frytki lub chipsy. Jesienią możemy natomiast tak jak dawniej nasi przodkowie piec je w całości w ognisku. Sposobów jest wiele. Niektórzy lubią nadziewać je na kijek i opiekać jak kiełbaskę. Inni preferują zakopywanie ich w całości w popiele, by upiekły się w ogniskowym żarze. Trwa to jednak wiele godzin.
Kiedy jest Światowy Dzień frytek?
Frytki, czyli smażone w oleju lub pieczone ziemniaki pokrojone w długie patyczki, mają swoje własne święto. Światowy Dzień Frytek obchodzimy 13 lipca! Skąd wzięła się ich nazwa? Najprawdopodobniej słowo ,,frytki" pochodzi od nazwiska pierwszego sprzedawcy dania, które brzmiało „Fritz”, albo od francuskiego czasownika „frire”, czyli smażyć. Frytkowe szaleństwo rozpoczęło się w Belgii mniej więcej w XVIII wieku.