Pogrzeb papieża Franciszka. Oczy świata zwrócone na Watykan
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godz. 7:35 w wieku 88 lat z powodu udaru oraz nieodwracalnej zapaści kardiologicznej i śpiączki. Pontyfikat Ojca Świętego trwał dokładnie 12 lat, 1 miesiąc i 8 dni (łącznie 4 421 dni). Rozpoczął się 13 marca 2013 roku podczas drugiego dnia konklawe zwołanego po rezygnacji Benedykta XVI. Franciszek był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym pochodzącym spoza Europy od ponad 1200 lat (ostatnim był Grzegorz III, pontyfikat w latach 731-741).
W związku ze śmiercią i uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka sobota, 26 kwietnia decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy jest w Polsce dniem żałoby narodowej.
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się o godz. 10:00. Mszę Świętą na Placu św. Piotra odprawi włoski kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. W Watykanie przygotowania do pogrzebu Ojca Świętego trwają od kilku dni. Do Rzymu w kolejnych godzinach nadciąga coraz więcej wiernych. Od piątku w Wiecznym Mieście obowiązuje najwyższy stopień środków bezpieczeństwa w związku z przyjazdem światowych przywódców. Rzym zamienił się w twierdzę patrolowaną z lądu, wody i powietrza - podały włoskie media. Dodatkowe patrole policji i oddziały wojska przybyły z innych rejonów Włoch.
Najważniejsze wydarzenia z Watykanu będziemy relacjonować na żywo.
W pogrzebie papieża Franciszka ma uczestniczyć 130 delegacji. Obecni będą prezydenci m.in. Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Francji, Polski, Szwajcarii, Ukrainy, Argentyny czy Brazylii. W pogrzebie wezmą udział także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz delegacji z Azji. Już teraz wiadomo, że ceremonia zgromadzi także setki tysięcy wiernych.
