Spis treści
- Ameryka Łacińska żegna Franciszka - pierwszego papieża z tego regionu świata
- Wierni wspominają Franciszka w jego ojczyźnie
- Na znak żałoby po śmierci papieża w całym kraju w kościołach zabrzmiały dzwony
- We wtorek oczekiwane decyzje w sprawie wystawienia trumny papieża
Ameryka Łacińska żegna Franciszka - pierwszego papieża z tego regionu świata
Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL), w ogłoszonym w poniedziałek oświadczeniu, wyraziła głęboki ból z powodu śmierci papieża Franciszka, pierwszego zwierzchnika Kościoła katolickiego z tego regionu świata.
- Zmarły papież wyróżnił się głębokim zaangażowaniem po stronie społecznej sprawiedliwości i godności człowieka, wartości które w pełni podzielamy w działaniach Narodów Zjednoczonych, a jego nauczanie wywarło głęboki wpływ na kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które otaczał głęboką troską duszpasterską i społeczną - stwierdza w oświadczeniu ogłoszonym po śmierci papieża Manuel Salazar-Xirinachs, sekretarz wykonawczy CEPAL.
Kolejne kraje Ameryki Łacińskiej, wśród nich Panama, żegnają też zmarłego papieża jako przywódcę duchowego, który stal się promotorem pokoju, sprawiedliwości społecznej i ludzkiej godności.
Wierni wspominają Franciszka w jego ojczyźnie
Franciszek walczył przeciwko nierówności i wykluczeniu, kładł nacisk na skromność i troskę o potrzebujących, zbliżył Kościół do ludzi, pokazywał, że Chrystus żyje – powiedzieli PAP uczestnicy mszy w intencji zmarłego papieża w katedrze w La Placie w Argentynie.
Podczas mszy pożegnalnej w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) katedra, jedna z największych w Ameryce Południowej, wypełniła się po brzegi wiernymi. Wielu siedziało na podłodze, ponieważ w ławach nie było już miejsc.
- Po pierwsze to, że był Argentyńczykiem, jest dla nas powodem do dumy. Z drugiej strony, na poziomie światowym, był to papież, który reformował. Który na pierwszym miejscu stawiał człowieczeństwo. Który zawsze mówił o najskromniejszych, najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących – powiedział 25-letni Franco.
Na znak żałoby po śmierci papieża w całym kraju w kościołach zabrzmiały dzwony
Na znak żałoby po śmierci papieża Franciszka w poniedziałek zabrzmiały dzwony we wszystkich kościołach katolickich w Meksyku – podał dziennik "Sol de Mexico". W stolicy kraju, główny dzwon olbrzymiej Katedry Metropolitalnej zabrzmiał 100 razy.
Konferencja Episkopatu Meksyku wezwała wiernych do modlitwy za duszę zmarłego papieża i zarządziła jednoczesne bicie w dzwony we wszystkich parafiach, świątyniach i diecezjach w całym kraju – przekazał "Sol de Mexico".
Biskupi podziękowali za życie i pontyfikat Franciszka, oceniając, że "pozostawił spuściznę żywej wiary, miłosiernego serca i niestrudzonego poświęcenia dla najbiedniejszych i najbardziej zapomnianych".
We wtorek oczekiwane decyzje w sprawie wystawienia trumny papieża
Także wierni którzy w poniedziałek znajdowali się w Rzymie byli wstrząśnięci śmiercią papieża. - Właśnie usłyszałem o śmierci papieża, jest mi bardzo przykro. Widziałem w nim ojca przez te ostatnie 12 lat, czuję teraz ogromny smutek. Ale wiem też, że teraz, zwłaszcza w tym roku nadziei, wszyscy wierzymy, że papież jest teraz z Bogiem i otrzyma swoją nagrodę, nagrodę od Pana - mówi Polacy, którzy w poniedziałek przyszli na Plac św. Piotra w Watykanie.
Ciało zmarłego w poniedziałek rano Franciszka zostało wieczorem złożone do trumny. Znajduje się ona w kaplicy Domu Świętej Marty, w którym papież mieszkał i gdzie zmarł. Przeniesienie trumny z ciałem Franciszka do bazyliki Świętego Piotra ma nastąpić w środę - wynika z informacji Watykanu. Dokładny termin ma zostać podany we wtorek.
Od chwili wystawienia trumny wierni będą mogli przyjść i oddać hołd papieżowi. Przypuszczalnie będzie to możliwe przez trzy dni.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!