Świadczenie pielęgnacyjne 2023, to świadczenie, które przyznawane jest opiekunom osób niepełnosprawnych. Muszą oni spełniać jednak pewne warunki, a pierwszym i podstawowym jest konieczność rezygnacji z pracy zawodowej, by poświęcić się opiece chorej. Świadczenie przyznawane jest, gdy osoba niepełnosprawna wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy, legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub też wymaga stałego współudziału opiekuna dziecka na co dzień w procesie jego leczenia, edukacji lub rehabilitacji zdrowotnej. Ile wynosi i komu przysługuje Świadczenie pielęgnacyjne 2023? Kto jest uprawniony do odebrania świadczenia pielęgnacyjnego 2023
Świadczenie pielęgnacyjne 2023 - ile wynosi? Komu przysługuje?
Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne 2023? Do tej pory było to 2119 zł miesięcznie jednak od tego roku ma się to zmienić. Otrzymać będzie można świadczenie w wysokości 2458 złotych. Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne 2023? Te osoby zostały jasno określone:
- matka lub ojciec,
- opiekunowie faktyczni dziecka,
- osoby na których ciąży obowiązek alimentacyjny z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną
Świadczenie pielęgnacyjne 2023 - komu nie przysługuje?
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jeśli niepełnosprawność dziecka, która wymaga stałej opieki powstała na skutek choroby, wypadki etc. nie później niż do ukończenia 18. roku życia przez dziecko lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej. Ważne jest jednak, ze nie mogło to mieć miejsca później niż do ukończenia 25. roku życia.
Warto wiedzieć, że samo zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.