Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe. Jak wynika z komunikatu banku centralnego, stopa referencyjna została podniesiona o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. Stopa lombardowa wzrosła o 75 pkt. bazowych, do 1,75 proc. Stopa depozytowa została podniesiona również o 75 pkt bazowych i wynosi 0,75 proc. Stopa redyskonta weksli została ustalona na 1,3 proc., a stopa dyskonta weksli na 1,35 proc.
Czytaj także: NBP zadecydował: Raty kredytu będą wyższe! O ile więcej zapłacisz?
Znaczne podwyżki stóp: Co to oznacza dla kredytobiorców?
Wcześniej eksperci zapowiadali, że stopy zostaną podniesione co najmniej o pół punktu procentowego. Już taka podwyżka oznaczała kłopoty dla kredytobiorców hipotecznych.
- W przypadku kredytu złotowego, jeżeli założymy, że będzie to kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych, podwyżka o 0,5 pkt procentowego powinna spowodować wzrost miesięcznych rat w okolicach 80-100 złotych - mówi dr Jarosław Janecki ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Już wiadomo, że te podwyżki będą wyższe.
Czy będzie więcej podwyżek?
Jak dodaje ekspert, jest jedna metoda, by ustrzec się przed podwyżkami stóp procentowych. - Wynegocjowanie warunków z bankiem i zaproponowanie kredytu o stałej stopie procentowej, która będzie obowiązywała przynajmniej przez część spłaty kredytu - dodaje Janecki.
Czytaj także: Inflacja wciąż rośnie. Kiedy ceny zaczną spadać?
Kolejna podwyżka
To druga podwyżka stóp procentowych. W październiku RPP podniosła główną stopę – referencyjną – o 40 pkt bazowych, z 0,1 proc. Stopa lombardowa została podniesiona o 50 pkt bazowych, z 0,5 proc. Stopa redyskontowa weksli została ustalona na 0,51 proc. a stopa dyskontowa weksli – na 0,52 proc. (obie zostały podniesione o 40 pkt bazowych).