- Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:
- stopa referencyjna 1,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 1,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 1,85 proc. w skali rocznej - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. NBP zaznaczył, że uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia br.
Czytaj także: Eksperci: w środę STOPY PROCENTOWE pójdą w górę. WZROSNĄ raty kredytów! O ile?
Wyższe stopy procentowe: Co to oznacza?
Wyższe stopy to wzrost rat pożyczek na kupno mieszkania. Odczuwalny, co pokazały poprzednie podwyżki stóp. - W porównaniu z początkiem października, to był ten moment przed tymi wszystkimi podwyżkami stóp procentowych - to rata takiego przeciętnego kredytu na kwotę 330 tys. zł na 25 lat wzrośnie o 365 zł - wylicza analityk Expandera, Jarosław Sadowski. Pocieszająca wiadomość jest taka, że nie wszystkie banki od razu reagują na wzrost stóp procentowych. - W niektórych przypadkach wręcz raz na sześć miesięcy taka aktualizacja się odbywa, więc podwyżki mogą się pojawić dopiero za jakiś czas. Niekoniecznie przy tej racie grudniowej czy styczniowej - dodaje ekspert.
Według listopadowych danych - ceny towarów i usług wzrosły o 7,7% w ujęciu rocznym. NBP idzie więc na wojnę z inflacją - stąd podwyżki stóp procentowych. Do tej pory RPP podwyższyła stopy dwukrotnie. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. W listopadzie została znowu podwyższona, do 1,25 proc.