Spis treści
- Kiedy Środa Popielcowa 2021? [17.02.2021]
- Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post?
- Czy można jeść mięso w Środę Popielcową?
- Środa Popielcowa – co można jeść?
- Środa Popielcowa. Czy w trzeba iść do kościoła?
Kiedy Środa Popielcowa 2021? [17.02.2021]
Środa Popielcowa (Popielec) w kościele katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu rozpoczynającego 46-dniowy okres przygotowań do Wielkanocy. Przypada co roku w okresie od 4 lutego do 10 marca, w zależności od tego, kiedy obchodzone jest w kościele Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Popielec to okres wyrzeczeń i wyciszenia, które mają pomóc w duchowym przygotowaniu się do największego dla katolików święta. Tego dnia kapłan posypuje głowę wiernych popiołem, wymawiając starotestamentową sentencję: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Ma ona przypominać o kruchości i przemijalności ludzkiego życia, a także śmiertelności ciała, lecz nie śmiertelności duszy, do której zbawienia chrześcijanin dążyć powinien w trakcie ziemskiej egzystencji.
ZOBACZ TEŻ: Dziś Środa Popielcowa. Czy jest post? Co można jeść i ile razy? Sprawdź
Środa Popielcowa w 2021 roku wypada 17 lutego. Czy w tym dniu trzeba iść do kościoła? Czy w związku z tym, że jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu, wiernych obowiązuje ścisły post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post?
Popielec jest jednym z dwóch dni w roku, w którym katolików obowiązuje ścisły post. Drugim takim dniem jest Wielki Piątek. Oznacza to między innymi ograniczenie się w liczbie spożywanych posiłków w ciągu dnia. Zgodnie z prawem kanonicznym W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Wyjątek od tej reguły dotyczy osób, które z powodów zdrowotnych lub innych nie powinny powstrzymywać się od jedzenia, a są to m.in.:
- kobiety w ciąży,
- osoby starsze,
- diabetycy (cukrzycy),
- osoby przewlekle lub okresowo chore, które nie powinny ograniczać liczby spożywanych posiłków lub niektórych składników odżywczych.
Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.
Czy można jeść mięso w Środę Popielcową?
Ścisły post w Środę Popielcową oznacza, że w tym dniu (od 14. roku życia) obowiązuje całkowita wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jedzenie mięsa w dniu, w którym przypada Popielec, jest ciężkim grzechem, z którego należy się wyspowiadać przed przystąpieniem do Komunii. Dyspensa, czyli wyjątek od reguły, dotyczy osób wymienionych wcześniej, które z różnych powodów nie powinny rezygnować z pokarmów mięsnych, ponieważ zagrażać to może ich zdrowiu lub życiu.
Środa Popielcowa – co można jeść?
W środę Popielcową zakazane jest jedzenie mięsa. Wierni nie powinni także w tym dniu spożywać słodyczy. Mięso zastąpić można rybami, nabiałem czy alternatywnymi, wegetariańskimi lub wegańskimi potrawami. Dobrym wyborem zamiast słodyczy będą natomiast np. owoce.
Środa Popielcowa. Czy w trzeba iść do kościoła?
Czy w Środę Popielcową msza jest obowiązkowa? Zgodnie z prawem kanonicznym wiernym zaleca się pójście do kościoła. W tym dniu kapłan posypuje ich głowy popiołem, który po mszy można zabrać do domu, by posypać głowy innych domowników, np. takich, którzy nie mogą uczestniczyć w liturgii. Należy przy tym zaznaczyć, że w Środę Popielcową NIE trzeba iść do kościoła – wierni NIE są zobowiązani do uczestnictwa we mszy św., a brak udziału w nabożeństwie nie stanowi grzechu.