Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału o 25%?
To, że osoby, które mają zaburzony cykl dobowy mają podwyższone ryzyko wystąpienia chorób serca nie jest niczym nowym. Osoby pracujące na nocną zmianę zazwyczaj wypijają znacznie większe ilości kawy i zjadają znacznie więcej cukru, by pobudzić swój organizm do pracy. Taka niezdrowa dieta z kolei przekłada się na problemy krążeniowe.
Badacze z University of Exter udowodnili, że nie tylko dieta, ale także pora, w której zasypiamy ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia naszego serca. Naukowcy w swoim badaniu przeanalizowali dane zebrane od prawie 90 tysięcy osób na przestrzeni 6 lat. Po przeanalizowaniu danych naukowcy zauważyli, że bardzo duży wpływ na zdrowie serca ma czas, w jakim kładli się oni spać.
Z badań jasno wynika, że ryzyko wystąpienia chorób serca jest o 25% wyższe u osób, które zasypiają po północy, niż u tych, które kładą się spać pomiędzy godziną 22 a 22.59. U osób kładących się spać w godzinach 23 -23.59 ryzyko też było wyższe, aż o 12%. Czy to oznacza, że im wcześniej się kładziemy, tym zdrowsze będzie nasze serce? Wychodzi na to, że nie. Bo osoby kładące się spać przed godziną 22 również mają większe ryzyko wystąpienia chorób serca, bo aż o 24 procent. Badania wykazały również, że późne chodzenie spać ma większy wpływ na kobiety, a wcześniejsze zasypianie jest bardziej szkodliwe dla mężczyzn. Jeśli chcecie dodatkowo zadbać o swoje serce najlepiej będzie jak zaśniecie między 22 a 22.59.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!