Od wielu lat mówi się o zjawisku globalnego ocieplenia. Wielu z nas patrząc na aktualne anomalie pogodowe zadaje sobie pytanie: skoro w kwietniu pada śnieg, to dlaczego w ogóle jeszcze poruszany jest tego typu problem? Otóż powinien być nadal - globalna zmiana klimatu jest faktem, a pogoda to zupełnie coś innego.
Ocieplenie klimatu oznacza, że w atmosferze gromadzi się wciąż coraz więcej energii. Nie koniecznie musi przekładać się to na zjawiska pogodowe. To samo zjawisko będzie na jednym obszarze występowało częściej, a na innych rzadziej. Jedna i druga zmiana będzie związana z ociepleniem. Mówiąc prościej, padający śnieg wiosną nie jest źródłem wiedzy na temat zmian klimatycznych. Podobnie, jak inne zjawiska atmosferyczne.
Globalne ocieplenie. Co potwierdza jego istnienie?
Jeżeli chcemy mówić o globalnym ociepleniu, musimy przyjrzeć się częstotliwościom występowania klimatycznych anomalii. Według portalu naukatolubię.pl, najbardziej intuicyjne jest przyjrzenie się częstotliwości występowania ekstremalnych temperatur, z którymi mamy do czynienia od paru sezonów. Za upalne w Polsce przyjmuje się temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. W ostatnich latach rocznie liczba upalnych dni wynosiła średnio 15.
Dzisiaj średnio mamy kilkanaście upalnych dni w roku. Uśredniając dla całej Europy od 1880 roku długość fali upałów wydłużyła się dwukrotnie, a upalne dni są dzisiaj trzykrotnie bardziej prawdopodobne niż 150 lat temu.
Analizy przeprowadzone w USA wykazały, że wzrasta częstotliwość występowania burz nawalnych, czyli nagłych i gwałtownych. Ocieplenie klimatu, wzrost temperatury powoduje, że zwiększa się wilgotność powietrza, bo zwiększa się parowanie zbiorników wodnych, a to zwiększa intensywność opadów. Nie tylko opadów deszczu, ale także opadów śniegu i gradu. W Europie coraz częściej będą się także pojawiały tornada i szkwały. Rośnie też energia burz. Badania przeprowadzone we Francji i we Włoszech wskazują, że wzrasta energia kinetyczna burz. We Francji w ciągu prawie 40 lat wzrost energii wynosił 70 proc., a we Włoszech 60 proc.
Do tego wszystkiego powinniśmy dodać również coraz częstsze pojawianie się cyklonów tropikalnych.
To zmiany częstotliwości występowania katastrof o charakterze meteorologicznym i klimatycznym świadczą o tym, że globalne ocieplenie nie jest fikcją. Padający śnieg w kwietniu nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!