Jak zauważono podczas ogłoszenia wyników plebiscytu, "szczepionka" została wybrana słowem roku nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Na kolejnych miejscach plebiscytu, w głosowaniu internautów znalazły się słowa: "cnota" oraz "zdalny". Pozostałe słowa w finałowej dziesiątce to "fala", "reasumpcja", "inflacja", "granica", "antyszczepionkowcy", "lockdown" i "obostrzenia". Niezależnie od głosowania internetowego, wyboru Słowa Roku dokonała także kapituła konkursu. Słowem roku ex aequo zostały "szczepienie" oraz "granica".
CZYTAJ TAKŻE: ZMIANY W HYMNIE I HERBIE POLSKI. Wiemy, co dalej z projektem ustawy!
Słowo Roku 2021. Dwa słowa ex aequo
Prof. Magdalena Derwojedowa, przybliżając historię słowa "szczepić", przypomniała, że historycznie wiąże się ono zabiegami ogrodniczymi. "Dopiero z czasem zostało przeniesiono znaczeniowo na medycynę" - dodała. Literaturoznawczyni wyjaśniła, że od słowa "szczepienie" i "szczepionka" zaczęły się pojawiać od listopada 2020 r. - Szczepionka pojawiała się falami jako wielkie nadzieje, a potem w dyskusji, kogo należy lub nie należy szczepić w pierwszej kolejności, żeby w połowie roku, kiedy już wszyscy mogli się szczepić, głównym problemem stało się to, że ludzie się szczepić nie chcą - przypomniała. - Wtedy pojawiło się drugie słowo związane ze szczepionką, czyli "antyszczepionkowcy" i związane z tym napięcie społeczne - dodała.
Prof. Marek Łaziński wyjaśnił z kolei, że częstotliwość użycia rzeczownika "granica" w drugiej połowie ubiegłego roku wzrosła bardzo wyraźnie.
- Granica była już słowem miesiąca w 2015 r., czyli wtedy, kiedy zaczął się pochód uchodźców przez Europę – przypomniał literaturoznawca. Zastrzegł jednak, że wtedy odniesienie było inne, - chodziło o granice południowej Europy. Dziś podstawowym odniesieniem jest granica polsko-białoruska - podkreślił.
- Jeszcze niedawno granica kojarzyła się z "zagranicą". Kiedy mówiliśmy o granicy, to zastanawialiśmy się nad paszportami, zarówno tymi oficjalnymi, jak i covidowymi, a także nad tym, do jakich przepisów sanitarnych mamy się dostosować – wskazał Łaziński.