Sejm podjął decyzję ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Od niej zależy, czy dostaniemy pieniądze z UE

i

Autor: PAP/Piotr Nowak Sejm podjął decyzję ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Od niej zależy, czy dostaniemy pieniądze z UE

Sejm podjął decyzję ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Od niej zależy, czy dostaniemy pieniądze z UE

2022-06-09 15:22

Jest decyzja Sejmu ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. To od niej zależy, czy spełnimy tzw. kamienie milowe i dostaniemy pieniądze z Unii Europejskiej. Odrzucono 23 z 29 poprawek. Poparcia nie zyskały wszystkie kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń Izby Dyscyplinarnej. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Głównym założeniem nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w ustawie o SN oczekuje Komisja Europejska m.in. od nich uzależniając wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Nowelizacja została zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm 29 poprawek wprowadził Senat. Sejmowa komisja w środę zarekomendowała odrzucenie większości z nich.

W czwartek w głosowaniu w Sejmie odrzucono 23 z 29 poprawek Senatu w tym wszystkie kluczowe z merytorycznego punktu widzenia. Poprawki Senatu, które nie uzyskały poparcia posłów zakładały m.in. wprowadzenie co najmniej 7-letniego stażu orzekania w SN dla 33 wylosowanych kandydatów, spośród których sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej będzie wybierał prezydent.

Czytaj także: KE zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy. Kiedy pieniądze trafią do Polski?

Inne odrzucone poprawki przewidywały, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby przestać orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku. Sejm odrzucił też poprawki zakładające uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej.

Większość posłów zagłosowała też za odrzuceniem poprawek rozszerzających kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego poprzez usunięcie przepisu przesądzającego, że "okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważania orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności".

Poparcia nie uzyskała też poprawka wykreślająca z ustawy przepis wprowadzający nowe przewinienie dyscyplinarne w postaci "odmowy wykonywania wymiaru sprawiedliwości".

Sejm przyjął sześć poprawek senackich o charakterze głównie redakcyjnym. Jedna z nich dotyczy uregulowania spraw finansowych Izby Dyscyplinarnej po jej likwidacji w związku z odrębnością budżetową, jaką obecnie posiada ta Izba

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Wakacje we Włoszech? Bez 8/14 nawet nie myśl o wyjeździe

Pytanie 1 z 14
Ile rodzajów makaronu wyróżnia się we Włoszech?