"Akcja miała zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów w odpowiedzi na związany z sezonem letnim wzrost zainteresowania społeczeństwa produktami zabezpieczającymi przed ugryzieniami komarów i kleszczy" - wyjaśnia GIS.
Działania skierowane były do dystrybutorów produktów biobójczych oraz ich producentów i importerów. Działania te nie ograniczały się tylko do podmiotów prowadzących działalność stacjonarną, ale obejmowały także rynek e-commerce (platformy sprzedaży on‑line i sklepy internetowe) - dodano.
Przekazano, że w ramach tych działań skontrolowanych zostało 6274 produktów biobójczych dostępnych w sprzedaży stacjonarnej i 1052 produktów biobójczych dostępnych w sprzedaży internetowej. Łącznie poddano kontroli 53 podmioty wprowadzające produkty do obrotu i 2131 podmioty udostępniające je na rynku.
Polecany artykuł:
Sanepid wycofuje środki na kleszcze i komary
"Około 6 proc. skontrolowanych produktów w sprzedaży stacjonarnej i aż 14 proc. w sprzedaży internetowej wykazywało niezgodności z obowiązującym prawem; (...) Wstrzymano i/lub wycofano około 190 produktów biobójczych różnego pochodzenia, przy czym w części przypadków prowadzone są dalsze postępowania wyjaśniające" - podał GIS.
Kontrola wykazała, że 69 proc. nieprawidłowości dotyczyło braku ważnego pozwolenia na obrót produktem biobójczym, a 18 proc. niewłaściwego oznakowania. Wykryte nieprawidłowości obejmowały również: przekroczenie terminu ważności, błędy w karcie charakterystyki i niewłaściwą reklamę.