Uznaje się, że małżeństwo trwające 80 lat obchodzi dębowe gody. Dla tej pary trzeba jednak wymyślić całkiem nową okazję do świętowania. Są bowiem razem już od 91 lat! Zechariah i Shama’a pobrali się będąc jeszcze dziećmi. On miał 12, a ona 10 lat. Oboje byli sierotami w małej żydowskiej społeczności w Jemenie. Małżeństwo miało pozwolić im pozostać przy swojej wierze i kulturze. Jak się okazało, byli sobie pisani. Od ponad dziewięciu dekad lat żyją ze sobą w miłości i zgodzie, a ich związku nie zniszczyła nawet bieda i prześladowania jemeńskich żydów. Dziś cieszą się sobą i imponującą liczebnością rodziną. Więcej na ich temat w dalszej części artykułu.
Polecany artykuł:
Mieszkali w szopie dla osłów
Zechariah i Shama’a opowiedzieli o swoim związku dla reporterów stacji BBC. Jak twierdzą, zawarcie małżeństwa w tak młodym wieku miało im pozwolić uniknąć małżeństwa poza ich wiarą i kulturą. Choć ciężko było przewidzieć, czy do siebie pasują, okazali się bardzo dobraną parą. Zechariah wyznał, że kobiety "przychodziły do niego stadami", lecz on nigdy nie myślał o porzuceniu żony.
11. dzieci, 64, wnucząt
Para doczekała się jedenaściorga dzieci. Zechariah z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie pamięta już, ile ich wszystkich jest. Potomstwo obdarowało ich zaś liczną gromadą wnucząt i pra-wnucząt - to aż 64 osoby!
Sekret długiego pożycia
Para jest przekonana, że połączyła ich boska wola i to dzięki temu udało im się żyć razem w szczęściu przez 91 lat. Shama’a dodaje, że w ogóle się nie kłócą. Poniżej znajdziecie materiał wideo opowiadający o małżeństwie z wyjątkowo długim stażem.
Shama’a mówi zaś: Nie mieliśmy słodkiego życia. Cierpieliśmy. Nie ma gorszych cierpień niż te, których doświadczyliśmy. Kobieta ma na myśli skrajną biedę, w której żyli przez lata. Para nie miała własnego domu. Ulokowała się więc w stajni dla osłów. Ale nawet tam nie zaznali spokoju.
Prześladowani uciekli do Izraela
Końcówka lat 40-tych w Jemenie nie była dobra dla społeczności żydowskiej. Przez antysemickie nastroje i prześladowania para musiała opuścić ojczyznę. Byli jednymi z pierwszych Jemeńczyków, którzy osiedlili się w nowo powstałym państwie Izrael. Dopiero tam ich życie uległo poprawie i doczekali się całkiem licznego potomstwa.
Źródło: bbc.com