Spis treści
- Gigantyczne raty kredytów w Polsce. Rząd szykuje pomoc
- Jakie rozwiązania znajdą się w projekcie?
- Na czym polegają wakacje kredytowe?
- Dopłata do kredytu
- Odejście od WIBOR
Gigantyczne raty kredytów w Polsce. Rząd szykuje pomoc
Gigantyczne raty kredytów hipotecznych w Polsce. Rząd szykuje rozwiązanie, które pomoże kredytobiorcom.
- Projekt rozwiązań pomocy dla posiadaczy kredytów hipotecznych zostanie przedstawiony we wtorek i trafi do konsultacji społecznych - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. - Projekt przepisów o pomocy dla kredytobiorców trafi do "kilkudniowych, szybkich" konsultacji społecznych, w szczególności do sektora bankowego. Chodzi o to, żeby rząd ten projekt szybko przyjął, i żeby trafił do Sejmu na kolejnym jego posiedzeniu - wyjaśnił Müller.
Jak zaznaczył, premier Morawiecki w poniedziałek rozmawiał na ten temat z szefami KNF i UOKiK oraz ministrami finansów i technologii.
Jakie rozwiązania znajdą się w projekcie?
Według projektu będzie można skorzystać z trzech rozwiązań. To:
- wakacje kredytowe,
- dopłata do należności finansowych,
- zmiana zasad liczenia wartości rat kredytów.
Na czym polegają wakacje kredytowe?
„Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów, to jest kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej, na przykład tak, żeby raz na kwartał nie płacić kredytu, bo rata zostanie spłacona w innym terminie” – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Podczas konferencji prasowej Piotr Müller przedstawił inne rozwiązania, które mają się znaleźć w projekcie przepisów dotyczących pomocy kredytobiorcom, które zostaną we wtorek przedstawione.
Dopłata do kredytu
„Dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej będzie możliwość dopłaty do należności finansowych. Ona będzie co do zasady zwracalna, ale część środków będzie mogła zostać umorzona, jeśli spłata kredyty będzie prawidłowa” – powiedział rzecznik rządu.
Odejście od WIBOR
Rzecznik dodał, że w przepisach zostanie zawarta także kwestia zmiany zasad liczenia wysokości rat kredytów, a wiec odejście od WIBOR i stworzenie nowego mechanizmu liczenia odsetek.
- Szacujemy, że nowy system pozwoliłby obniżyć odsetki kredytowe w skali kraju o ponad 1 mld zł - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu
Według Piotra Müllera, to rozwiązanie mogłoby wejść w życie od stycznia nowego roku.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!