Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z Kołem Gospodyń Wiejskich z Powiatu Włocławskiego

i

Autor: Facebook

POLSKA

Rząd chce rozdać kolejne pieniądze. Tym razem kierunek docelowej społeczności może zaskakiwać!

2023-05-18 14:59

Według informacji zamieszczonych na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, można otrzymać nawet 10 tysięcy złotych jako wsparcie finansowe na organizację wiejskiej potańcówki. O tym donosi dziennik "Fakt".

"Potańcówki Wiejskie", to nowy program ogłoszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, który docenia ogromną wartość muzyki i tańca na polskiej wsi jako integralną część naszego krajobrazu kulturowego. Taka argumentacja jest przedstawiana na oficjalnej stronie internetowej instytutu.

"Instytut zamierza wzmacniać i upowszechniać ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. W ten sposób Instytut chce pokazać, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Celem Programu Potańcówki Wiejskie jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi" - przekonuje IKiDW.

W ramach programu "Potańcówki Wiejskie" istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na poziomie 100 procent, przy maksymalnej kwocie wsparcia wynoszącej 10 000 złotych - czytamy na money.pl.

Kto może wnioskować o dofinansowanie?

Organizacje, które mogą starać się o wsparcie finansowe, to grupy domowych gospodyń wiejskich, ochotnicze jednostki ratowniczo-pożarnicze, organizacje społeczne oraz kulturalne instytucje samorządowe.

Instytut będzie udzielał wsparcia finansowego organizacji potańcówek na obszarach wiejskich pod warunkiem, że nawiążą one współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki z danej lokalnej społeczności, z uwzględnieniem miejsca, w którym potańcówka będzie miała miejsce.

Potańcówki Wiejskie. Kiedy będzie można złożyć wniosek?

Podczas realizacji tego zadania Instytut zaleca podkreślenie roli lokalnej gwary oraz strojów ludowych. Nabór wniosków rozpocznie się 22 maja i potrwa do 16 czerwca. Organizacja potańcówek będzie miała miejsce w okresie od sierpnia do października 2023 roku.

Potańcówki Wiejskie. Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wnioski do Programu muszą być składane wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą generatora wniosków Witkac. Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek, ale w ramach tego wniosku może ubiegać się o dofinansowanie więcej niż jednej potańcówki, pod warunkiem że suma wnioskowanej kwoty nie przekroczy 10000 zł.