Kasztany mają wiele zastosowań

i

Autor: Urszula/Pixabay Kasztany mają wiele zastosowań

Wiedzieliście o tym?

Rozpoczął się sezon na kasztany. Sprawdź, do czego można je wykorzystać

2024-09-27 13:48

Jesień nierozłącznie kojarzy nam się ze spadającymi z drzew kasztanami. Pierwsze, dojrzała kasztany pojawiają się już pod koniec września i możemy je zbierać przez kilka tygodni. Chyba każdy z nas pamięta figurki i łańcuchy, które w dzieciństwie robiliśmy w szkołach. Jednak kasztany mają znacznie więcej zastosowań. Oto kilka powodów, dla których warto je zbierać.

Właśnie zaczęła się zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa jesień, a wraz z nią w parkach pełno jest kasztanów. Kasztany, zarówno kasztan jadalny (Castanea sativa), jak i kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), mają różne zastosowania w kuchni, medycynie oraz kosmetyce. Warto zbierać owoce i nasiona kasztanowca ze względu na ich wartości odżywcze oraz właściwości lecznicze. Zapewne niewielu z nas wie, że zbieranie kasztanów może nam dać nie tylko wiele frajdy, ale również zasilić nasz budżet, a to za sprawą i wszechstronnego zastosowania w rzemiośle.

Zobacz także: To najlepszy sposób na mrożenie koperku. Ta metoda cię zaskoczy

Wieniec z kasztanami

Chyba każdy z nas słyszał o spożywanych na całym świecie kasztanach jadalnych. Najpopularniejszym sposobem ich podanie jest pieczenie, a najlepiej smakują te, które można kupić w Paryżu na Placu Pigalle. Należy jednak pamiętać, że owoce, które możemy spotkać na przechadzce w parku, nie są zdatne do spożycia, a jeśli chcemy spróbować pieczonych kasztanów, powinniśmy udać się do dobrze zaopatrzonego supermarketu.

Dlaczego warto zbierać kasztany?

W Polsce występuje natomiast kasztanowiec zwyczajny, zwany także pospolitym. To właśnie jego owocami i nasionami jesienią usłane są parkowe alejki. Choć nasiona i owoce tego drzewa nie nadają się do spożycia, to mają właściwości lecznicze i mogą być stosowane w przemyśle kosmetycznym. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać się po kasztany. Owoce kasztanowca pospolitego zawierają escynę, związek ten ma działanie przeciwzapalne i działa wzmacniająco na naczynia krwionośne. Z tego powodu ekstrakty z kasztanowca stosuje się w leczeniu między innymi żylaków (preparaty z kasztanowca pomagają poprawiać krążenie krwi i zmniejszać obrzęki), obrzęków i stanów zapalnych (stosowane są stosowane w leczeniu obrzęków pourazowych, siniaków i zapaleń stawów). Kasztany mają także zastosowanie w kosmetyce. Wyciąg z kasztanowca działa nawilżająco i wzmacniająco na skórę oraz wspomaga mikrokrążenie, dlatego jest często stosowany w kosmetykach przeciwzmarszczkowych oraz kremach na cellulit. Kasztany sprawdzą się także do przygotowania odżywczej płukanki do włosów. Wystarczy, że sproszkowane kasztany połączysz z wodą, a twoje włosy nabiorą blasku, staną się silne i bardziej odporne na złamania. Marzysz o lśniących, białych zębach? Do tego również znakomicie sprawdzą się kasztany! Wystarczy, że zmieszasz proszek z owoców kasztana z wodą i dobrze wymieszasz. Tak powstała pasta nie tylko wybieli twoje zęby, ale również sprawi, że rzadziej będą dopadać cię zapalenia. Kasztany znajdą także zastosowanie w ogrodzie. Jeśli twoje rośliny zaatakowały mszyce, wystarczy sproszkowane kasztany zagotować z wodą, a po wystudzeniu spryskać nią rośliny. Chcielibyście nieco podreperować swój budżet? Mamy dla was świetną wiadomość! Owoce kasztanowca zwyczajnego w Polsce są skupowane, a za jeden kilogram kasztanów można zarobić od 0,50 do 1,50 zł. Cena różni się od regionu i aktualnego zapotrzebowania na owoce tej rośliny.

Warto zatem wybrać się do parku w poszukiwaniu kasztanów, nie tylko po to, aby miło spędzić czas na łonie natury.