Rosja nie zabiera zwłok żołnierzy. Ukrainie grozi toksyczne zatrucie

i

Autor: PAP/EPA/NUNO VEIGA, Facebook/Людмила Денісова Rosja nie zabiera zwłok żołnierzy. Ukrainie grozi "toksyczne zatrucie"

Rosja nie zabiera zwłok żołnierzy. Ukrainie grozi "toksyczne zatrucie"

2022-03-24 20:45

Wojna w Ukrainie trwa już miesiąc. Od początku konfliktu straty Rosjan wynoszą ponad 15 tys. ludzi. Jak podkreśla ukraińska rzeczniczka praw człowieka, Rosja przeważnie nie zabiera i nie utylizuje w odpowiedni sposób zwłok swoich żołnierzy. To może spowodować "toksyczne zatrucie".

- W miejscowości Sednew w obwodzie czernihowskim Rosjanie wykorzystali wyposażenie zakładów produkujących skrobię, by zutylizować zwłoki - przekazała Denisowa. Jak oceniła, naraża to mieszkańców wsi na niebezpieczeństwo toksycznego zatrucia, bo podczas produkcji skrobi wykorzystuje się temperaturę ok. 130 stopni C i niższą. To za niskie temperatury dla utylizacji ludzkiego ciała, a podczas niepełnego spalenia wydziela się bardzo dużo tlenku węgla, dwutlenku węgla, amoniaku i innych substancji - wyliczała.

Czytaj także: Rosyjskie wojska przerzucone na Białoruś i Krym. Szykują nową strategię

Natomiast w Trościańcu w obwodzie sumskim Rosjanie postawili posterunek na cmentarzu i nie pozwalają nikogo grzebać - kontynuowała Denisowa. Zwłoki poległych w obwodzie sumskim rosyjskich żołnierzy nie są przez Rosjan zabierane. Przy ciałach nie ma dokumentów ani przedmiotów ułatwiających ich identyfikację. W celu przechowywania zwłok władze obwodu zamówiły 10 chłodni, ale przez blokadę kolei nie zostały dostarczone. Ciała rosyjskich żołnierzy są więc pakowane w worki.

Czytaj także: Rosja grozi Polsce bombą jądrową. Prezydent Duda odpowiada "BRZYDKIM POWIEDZENIEM"

Denisowa wezwała Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża o zastosowanie wszystkich możliwych narzędzi wpływu na władze Rosji w celu wywiezienia z Ukrainy ciał poległych oraz niedopuszczenia do nieludzkich albo szkodzących środowisku sposobów utylizacji zwłok.

Otwarcie pierwszej w Polsce przychodni dwujęzycznej z której mogą korzystać uchodźcy

Wojna na Ukrainie to nie pierwszy haniebny wyczyn Putina. Wcześniej zdarzyło się to... Tysiące osób zginęło

Pytanie 1 z 10
Rosja czynnie zaangażowała się we wsparcie jednej ze stron konfliktu w czasie wojny o Górski Karabach. Między innymi przekazała dostawy broni warte prawie miliard dolarów: