Wczesny deficyt wody – powód do niepokoju
Jak wynika z Biuletynu Agrometeorologicznego IMGW, w marcu na wielu obszarach Polski odnotowano ujemny klimatyczny bilans wodny. Po ciepłej i suchej zimie rozpoczął się intensywny rozwój roślin, który zbiegł się z pogłębiającym się deficytem wilgoci. Najmocniej ucierpiały gleby wierzchnie oraz oziminy w centrum i na wschodzie kraju.
Według IMGW, krótkotrwałe opady nie są w stanie skutecznie nawodnić przesuszonej gleby, a brak odpowiedniej wilgotności może uniemożliwić roślinom pobieranie składników odżywczych. To z kolei utrudnia prowadzenie wiosennych prac polowych, a także zwiększa ryzyko nieprawidłowego wzrostu roślin.
Choroby i szkodniki już atakują uprawy
Wysokie temperatury sprzyjały również rozwojowi szkodników i chorób roślin. W uprawach rzepaku pojawiły się chowacze, słodyszki i mszyce, a także sygnały o porażeniach kiłą kapusty. Z kolei w zbożach ozimych wykryto objawy mączniaka i septoriozy.
Rolnicy rozpoczęli już siewy zbóż jarych, motylkowych i buraków cukrowych. Jednak trudne warunki pogodowe komplikują wybór odpowiedniego terminu. Wysokie temperatury i sucha gleba zwiększają ryzyko wysuszenia roślin na starcie ich rozwoju.
Dodatkowym zagrożeniem są przymrozki, które mogą zaszkodzić wcześnie kwitnącym drzewom i krzewom owocowym, jak morele czy brzoskwinie.
Prognozy IMGW: gorący maj, deszczu niewiele
IMGW prognozuje, że w maju temperatura powietrza w całym kraju przekroczy normę wieloletnią z lat 1991–2020. W czerwcu upały mają się utrzymać – poza południem kraju, gdzie temperatura ma pozostać w normie.
Jeśli chodzi o opady, ich nadmiar przewidywany jest jedynie na zachodzie i północy Polski. W pozostałych regionach będą one w granicach normy, co – w połączeniu z wysokimi temperaturami i wcześniejszym niedoborem deszczu – może prowadzić do rozwoju suszy glebowej.
Eksperci apelują o działania zwiększające retencję wody w glebie i ograniczające jej parowanie, ponieważ problem suszy rolniczej ma w Polsce coraz bardziej trwały charakter.
Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: PAP.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Rolnicy. Podlasie. Przygotowania do wiosennych prac na polu