W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk wzięli udział w konferencji prasowej w nowo powstałym Punkcie Szczepień Powszechnych w Legnicy. Od 19 kwietnia w ramach pilotażu w Polsce działa 16 punktów szczepień powszechnych. Kolejne uruchomione zostaną najbliższych tygodniach. Docelowo w całym kraju planowane jest stworzenie blisko 600 takich placówek. To właśnie w nich prowadzone będą szczepienia przeciw COVID-19 wszystkich grup wiekowych.
Zobacz też: Pierwszy punkt szczepień powszechnych na UTP. Jak wygląda w środku? [WIDEO, ZDJĘCIA]
- Jesteśmy w 1 z 16 Punktów Szczepień Powszechnych, które dzisiaj są uruchamiane w całej Polsce – mówił Michał Dworczyk podczas konferencji. - Te punkty będą miały bardzo dużą wydajność. Łącznie będzie ich ponad 600 i dołączą do 6700 punktów szczepień populacyjnych.
Szczepienia dla wszystkich pełnoletnich od 10 maja
Premier Mateusz Morawiecki zdradził, że od 10 maja planowane jest uruchomienie szczepień dla wszystkich osób pełnoletnich – wystawianie e-skierowań oraz zapisy osób, które ukończyły 18 lat. Dzięki temu każda z nich powinna zostać zaszczepiona na koronawirusa najpóźniej do końca sierpnia. Do 20 kwietnia mają być przedstawiane kolejne terminy, w jakich poszczególne roczniki będą mogły się rejestrować na szczepienia.
Szczepienia przeciw COVID-19 – zapisy, harmonogram, kalendarz
Obecnie w Polsce trwają szczepienia osób w wieku 40-59 lat. Od 1 kwietnia zapisywali się na termin ci, którzy w styczniu i lutym zgłosili chęć zaszczepienia. Od 12 kwietnia zapisują się pozostali, dzień po dniu kolejny rocznik, według harmonogramu.
Jak się zapisać na szczepienie przeciw COVID-19?
Jak się zarejestrować na szczepienie przeciw COVID-19? Można to zrobić na 4 sposoby:
- dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
- wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie
- poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Żeby zapisać się na szczepienie w ten sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.
Zgodnie z harmonogramem na najbliższe dni, w tym tygodniu planowane są zapisy następujących roczników:
- 19 kwietnia - rocznik 1968 (osoby w wieku 53 lat),
- 20 kwietnia - rocznik 1969 (osoby w wieku 52 lat),
- 21 kwietnia - rocznik 1970 (osoby w wieku 51 lat),
- 22 kwietnia - rocznik 1971 (osoby w wieku 50 lat),
- 23 kwietnia - rocznik 1972 (osoby w wieku 49 lat),
- 24 kwietnia - rocznik 1973 (osoby w wieku 48 lat).