Rehabilitacja po COVID19 w uzdrowiskach - kto może skorzystać? Jakie są procedury? To pytania, które można sobie zadawać po ogłoszeniu rządowego projektu ogólnopolskiego systemu rehabilitacji dla ozdrowieńców. W poniedziałek 26 kwietnia odbył się w Nałęczowie briefing na temat rehabilitacji pocovidowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka i prezesa zarządu Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów SA" Piotra Marczyka. Szef MZ Adam Niedzielski powiedział, że przygotowano nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna. To jest główne założenie, które przyświecało przy konstruowaniu tego rozwiązania – podkreślił. Jakie będą zasady korzystania z tej formy pomocy po przebytej chorobie Sars-CoV-2? Warto się tego dowiedzieć.
Jak skorzystać z rehabilitacji pocovidowej w uzdrowisku?
Rehabilitacja pocovidaowa będzie się mogła odbywać w uzdrowiskach, szpitalach rehabilitacyjnych, w warunkach ambulatoryjnych oraz domowych. Procedura skorzystania z takiej pomocy będzie bardzo prosta. Adam Niedzielski zapewnił, że do wzięcia udziału w programie wystarczyć będzie skierowanie dowolnego lekarza.
Rok czasu od przechorowania, skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka – wyjaśnił
Minister zdrowia dodał, że w kwestii wykorzystania uzdrowisk gotowe są już rozwiązania. Plan rehabilitacyjny został opracowany wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Jego celem ma być powrót do zdrowia. Niedzielski zaznaczył, że najczęstszym skutkiem COVID-19 jest utrata wydolności oddechowej. Z zapewnień ministra wynika też, że do programu może przystąpić każde uzdrowisko, a minimalne wymaganie to odpowiednia ilość personelu.
Wszystkie chętnie uzdrowiska, które spełniają warunki, które nie są żądnymi wygórowanymi warunkami, bo mówimy tutaj o pewnej minimalnej obsadzie personelu – będą po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz mogły świadczyć taki program - powiedział Adam Niedzielski.