Rebelia w Syrii. Mieszkańcy Damaszku świętują

i

Autor: PAP/EPA.

Wiadomości ze świata

Rebelia w Syrii. Mieszkańcy Damaszku świętują upadek rządu rodziny Asadów

2024-12-08 18:13

Mieszkańcy stolicy Syrii Damaszku świętują w niedzielę na ulicach upadek trwających ponad pół wieku autorytarnych rządów rodziny Asadów - poinformowała agencja AP. Damaszek został w niedzielę nad ranem zdobyty przez islamskich rebeliantów, którzy odsunęli od władzy Baszara al-Asada.

Mieszkańcy Damaszku świętują upadek rządu rodziny Asadów

Rozradowane tłumy zebrały się na głównych placach Damaszku, wymachując zielono-biało-czarnymi rewolucyjnymi flagami Syrii. Ludzie gromadzą się też w meczetach, skandując hasło "Bóg jest wielki". Demonstranci wykrzykują także hasła przeciwko Asadowi, przejeżdżające auta trąbią klaksonami - relacjonuje Associated Press.

Niektórzy z mieszkańców stolicy przejęli broń, najwyraźniej porzuconą przez rządowe siły bezpieczeństwa, i strzelają na wiwat - dodała agencja.

Atmosfera w Damaszku przypomina pierwsze dni protestów w 2011 r., na fali arabskiej wiosny, zanim demonstracje zostały brutalnie stłumione przez reżim Asada, co stało się początkiem krwawej wojny domowej - zaznaczyła agencja.

Jednocześnie rebelianci, którzy zajęli Damaszek ogłosili w mieście godzinę policyjną od godz. 16 do godz. 5 rano (godz. 14-3 w Polsce).

Kim jest Baszar al-Asad? 

Asad był prezydentem Syrii od 2000 r., przejął władzę od swojego ojca, Hafiza al-Asada, który rządził krajem od 1970 r. Klan Asadów wywodzi się z mniejszościowej grupy religijnej alawitów. Większość mieszkańców Syrii stanowią sunnici, kraj zamieszkiwany jest też przez druzów, chrześcijan, Kurdów i inne grupy religijne i narodowościowe.

Protesty, które wybuchły w 2011 r. były reakcją na dekady autorytarnych rządów Asadów. Wojna domowa toczyła się między rozdrobnionymi frakcjami rebeliantów a wojskami rządowymi. W konflikt włączyły się też inne państwa. Asadowi dzięki pomocy Iranu i Rosji udało się odzyskać kontrolę nad większością kraju. Od 2020 r. do rozpoczętej półtora tygodnia temu błyskawicznej ofensywy rebeliantów konflikt był w dużej mierze zamrożony.

W wojnie zginęło co najmniej pół miliona osób. Wojska rządowe były oskarżane o popełnianie w konflikcie zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości.

Pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy obywatelom Syrii