Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 4,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,00 proc., stopa depozytowa do 4,00 proc., stopa redyskonta weksli do 4,55 proc., a stopa dyskontowa weksli do 4,60 proc.
STOPY PROCENTOWE W GÓRĘ PO RAZ 7!
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła wszystkich. Średnia prognoz sugerowała wzrost stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Niektórzy ekonomiści odważniej szacowali podwyżkę o 0,75 pkt proc. Okazało się, że bankierzy poszli jeszcze dalej. Podwyżka głównej stawki powinna oznaczać mniej więcej proporcjonalny wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. Od teraz droższe będą więc nie tylko nowe kredyty, ale też w górę pójdą raty już wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
To siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. Uchwała RPP wchodzi w życie 7 kwietnia br.
Każdy klient w najbliższych miesiącach powinien otrzymać od banku nowy harmonogram spłat kredytu, w którym będą dokładnie wyliczone nowe raty.
Polecany artykuł:
STOPY PROCENTOWE: DLACZEGO IDĄ W GÓRĘ?
Dlaczego stopy w Polsce 2022 są podnoszone? Wpływ na to ma kilka czynników. Głównym z nich jest inflacja. Przypomnijmy, że według danych GUS, ta w marcu 2022 wyniosła 10,9 proc. To najwyższy wynik od 20 lat. Niestety ta w kolejnych miesiącach będzie utrzymywać się na podobnym poziomie lub jeszcze rosnąć. Stąd właśnie prognozy o kolejnych podwyżkach stóp procentowych.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!