Zdjęcia krwawo upiornych śluzowców opublikowali w mediach społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Brzeziny w województwie łódzkim. – Czasem jedno śluzorośle uświadamia nam, jak złożonym ekosystemem jest las. Będąc w nim codziennie, uczymy się ciągle nowych rzeczy! Rośliny, zwierzęta, grzyby, porosty, śluzorośla… łącznie jest ich w lasach miliony gatunków! Ten zadziwił nas swoją strukturą, konsystencją, barwą! Smętosz czarny początkowo ani czarny ani smętny. Znaleziony na pniu sosny! Po jakimś czasie zmienia się w czarną narośl i stąd ta lekko ponura nazwa. Przyznacie, że młode okazy są krwawo upiorne? – czytamy we wpisie na Facebooku.
Śluzowce są organizmami zbliżonymi do grzybów. Ponieważ nie są bezpośrednio spokrewnione ani z roślinami, ani ze zwierzętami, ani nawet z grzybami, niektóre ich cechy przypominają cechy roślin, grzybów albo zwierząt. Śluzowce są organizmami heterotroficznymi. Żywią się bakteriami, grzybami (nieraz pochłaniają całe owocniki grzybów), pierwotniakami. Owocniki można spotkać na rozkładającej się materii organicznej, butwiejącym drewnie, w ściółce leśnej, na odchodach zwierząt roślinożernych.
– Śluzowce to tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów. Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory. Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl – dodają Lasy Państwowe.