Robaczywych grzybów nie powinno się spożywać nawet po ugotowaniu, czy marynowaniu, a już na pewno nie powinniśmy ich spożywać w formie zupy lub sosu! Wewnątrz grzybów nawet po oczyszczeniu mechanicznym pozostaną odchody, które mogą być szkodliwe dla organizmu człowieka. Grzyby, które jednak nie były robaczywe w całości możemy przeznaczyć do suszenia. Warto jednak wcześniej upewnić się, że nie będzie w nich już żadnych nieproszonych lokatorów. Istnieje na to prosty i szybki sposób! Co należy zrobić?
Prosty sposób jak uratować robaczywe grzyby. Wystarczy kilka minut
Grzyby oczyszczamy najpóźniej 2 godziny po grzybobraniu. Jeśli chcecie sprawdzić, czy w największych okazach, przeznaczonych do suszenia nie ma robaków, to umyjcie grzyby i zanurzcie je w wodzie z dodatkiem soli. Warto je oczywiście wcześniej przekroić.
Grzyby w wodzie z solą trzymamy około 15 minut. Po tym czasie robaki powinny już same w pospiechu się ulotnić.
Jak zbierać grzyby? Najważniejsze porady
Nawet wytrawnemu grzybiarzowi może zdarzyć się zapomnieć o niektórych podstawach! Idąc do lasu zabierzcie bluzę lub kurtkę, spodnie z długimi nogawkami, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką oraz czapka, lub kapelusz. Weźcie nożyk do oczyszczania grzybów – zbierając grzyby pamiętajcie, aby je delikatnie wykręcać z podłoża. Za pomocą noża czyścimy pozostałości ściółki na trzonie grzyba. Zabierzcie też koszyk na grzyby i to najlepiej wiklinowy – w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co niestety sprzyja ich psuciu! Ten błąd popełniamy najczęściej!