Pogoda jesień 2021. Jaka będzie pogoda? [PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA]
Końcówka sierpnia zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Od kilka dni w przeważającej części Polski notujemy intensywne opady deszczu. Mocno spadła też temperatura. W wielu miejscach nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, że już ostatecznie pożegnaliśmy lato, a niedziela 22 sierpnia była ostatnim tak ciepłym dniem w tym roku. Jak więc będą wyglądać najbliższe miesiące? Jaka pogoda będzie we wrześniu 2021? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował ekstremalną prognozę pogody na najbliższe miesiące. Co z niej wynika? Jaka w tym roku będzie jesień?
Pogoda jesień 2021. Wrzesień z wysoką temperaturą i opadami w normie
Wrzesień wynagrodzi nam kiepską końcówkę sierpnia. Przewidywana jest temperatura powyżej średniej, co oznacza, że będziemy mogli nacieszyć się jeszcze ciepłymi dniami. Opady również mają utrzymywać się w normie. Najmniej padać będzie w zachodnich województwach Polski. Jeśli więc jeszcze planujecie urlop w naszym kraju, to warto zrobić to we wrześniu.
Polecany artykuł:
Jesień 2021: pogoda. Październik ciepły ze średnimi opadami deszczu
Październik zapowiada się podobnie do września. Temperatury mają być wyższe, niż wskazuje to średnia. Opady deszczu utrzymają się w normie. Październik 2021 to też dobry okres na wycieczki i jesienne wypady. Wszystko wskazuje więc, że będziemy mogli mówić o złotej polskiej jesieni.
Pogoda na jesień 2021: listopad. Niższa temperatura i coraz więcej opadów
Jesienna pogoda pogorszy się w listopadzie. Według prognoz czekają nas opady powyżej normy. Temperatura ma też spadać. Pojawią się intensywne opady deszczu, ale ma też pojawić się deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Wiele wskazuje na to, że pożegnamy już piękną jesień i powoli rozpoczniemy przygotowania do zimy.
Prognoza długoterminowa: dlaczego nie musi się sprawdzić?
Pamiętajmy, że powyższa pogoda na jesień jest prognozą długoterminową, eksperymentalną i nie musi się sprawdzić. Jak czytamy na stronie IMGW:
"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego."