Brak dostępu do wody pitnej to jeden z największych problemów ludzkości. W wielu krajach afrykańskich, których rozwój zahamowały lata europejskiego kolonializmu, nie ma infrastruktury wodociągowej, a zasoby wody pitnej są zwyczajnie niewystarczające. Kryzys hydrologiczny na Świecie pogłębia się przez katastrofę klimatyczną - badacze nie mają złudzeń co do tego, że susze będą dotykały coraz większych terenów. W tej sytuacji wynalazek 82-letniego inżyniera może być dla ludzkości prawdziwym ratunkiem! Stworzone przez niego urządzenie pozwala na pozyskanie wody pitnej z atmosfery! Jak działa ta rewolucyjna maszyna? O tym w dalszej części artykułu.
Kolejną zaletą wynalazku Enrique Veigi jest prostota wykonania, co przekłada się na łatwość obsługi. Stworzona przez inżyniera firma Aquaer zaopatrzyła w ekstraktory kilka rejonów Namibii oraz obóz dla uchodźców w Libanie.
Jak działa maszyna do pozyskiwania wody z powietrza?
Co ciekawe zasada działania ekstraktora jest podobna do tej z... klimatyzatorów! Obie technologie wykorzystują bowiem zjawisko kondensacji, która następuje przy schłodzeniu powietrza. W przeciwieństwie do klimatyzatorów, maszyna Hiszpana jest jednak zaprojektowana tak, by pozyskiwała ciecz.
Rewolucyjna, tania i prosta - ta maszyna pozyskuje wodę z powietrza
Enrique Veiga to obecnie 82-letni inżynier z Hiszpanii. Pierwszy ekstraktor wody stworzył jeszcze w latach 90-tych, gdy to jego kraj zmagał się z suszami. Tamta wersja nie sprawdzała się jednak w upale i działała tylko przy niskiej wilgotności powietrza. Niedawno opracował prototypy ulepszonego ekstraktora. Maszyna jest bardziej niezawodna (pracuje nawet przy 40 stopniach Celsjusza i wilgotności sięgającej 15%) i wydajniejsza - mała wersja (którą zmieści się nawet na niewielkim wózku transportowym) może wyprodukować od 50 do 75 litrów wody. Większa daje możliwość uzyskania nawet 5000 litrów wody w ciągu 24 godzin!
Ekstraktor wody w obozach dla uchodźców
Hiszpański inżynier powołał też organizację non-profit Water Inception. Jej celem jest dostarczanie ekstraktora wody do obozów dla uchodźców oraz innych regionów w potrzebie.
Źródło: www.reuters.com