Praca zdalna na wakacjach za granicą - sprawę zbadała firma Personnel Service, która specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce. W komunikacie wyjaśniono, że workation (ang. work - praca, vacation - wakacje), czy inaczej „pracowakacje”, to trend, który zyskał na popularności w czasie pandemii. Pracownicy, którzy przymusowo zostali wysłani do pracy zdalnej (home office), zamiast siedzieć we własnych czterech ścianach, organizują dłuższy wyjazd za granicę i jednocześnie pracują.
Według badania Grant Thornton, 75 proc. pracowników z Polski chciałoby pracować w ten sposób i korzystać z możliwości, jakie daje im rozwijająca się technologia. Nikogo już nie dziwią zdalne spotkania, cotygodniowe statusy przesyłane mailem czy telekonferencje.
"Wizja pracy z kraju, gdzie jest lepsza pogoda i ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu, jest przyciągająca. Zwłaszcza po wielu miesiącach zamknięcia" – uważa prezes Personnel Service, Krzysztof Inglot.
Praca zdalna poza Polską a przepisy
Ankietowani przyznali w badaniu, że „praca pod palmami”, o ile mamy dostęp do szybkiego internetu, w ciepłym klimacie, z możliwością spaceru po plaży w czasie przerwy na lunch brzmią pozytywnie. Jednak rzeczywistość, szczególnie od strony prawnej, nie wygląda tak kolorowo.
"Kwestia pracy poza biurem, bez względu na to, czy jest wykonywana w domu, czy innym miejscu na świecie, nadal nie jest w Polsce w pełni uregulowana. Wobec tego pojawiają się wątpliwości, związane m.in. z tym, jak wygląda kwestia wypadku przy pracy wykonywanej za granicą. Dlatego nie dziwi sceptycyzm części pracodawców do tego trendu" - zaznacza Inglot.
Praca zdalna poza Polską - wady i zalety
Firma radzi, by decydując się na połączenie pracy z wakacjami, brać pod uwagę zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Zmiana środowiska może pomóc utrzymać work-life balance (równowagę między życiem prywatnym a pracą), podnosi motywację i obniża poziom stresu.
"Z drugiej strony, praca w otoczeniu, które dostarcza wielu nowych bodźców może negatywnie wpłynąć na koncentrację. Nie ma też możliwości, by w razie konieczności »z dnia na dzień« stawić się w biurze" - zauważono. Eksperci podkreślają, że workation nie zastąpi prawdziwego urlopu i nie powinno się go traktować jako jego alternatywy.