Trwa wojna w Ukrainie. Od 24 lutego wojska rosyjskie bombardują domy cywilów, ale także żłobki, przedszkola czy szpitale. Przed konfliktem uciekają setki tysięcy osób, które w większości trafiają do Polski. Jak informuje Straż Graniczna (dane na 3.03.2022) - granicę z Polską od 24 lutego br. przekroczyło już ponad 575 tys. osób. Większość to kobiety z dziećmi, które w pierwszej kolejności potrzebują pomocy medycznej, lokalowej i psychologicznej. Kolejnym etapem dla części z nich będzie włączenie się do polskiego rynku pracy. Gdzie znajdą zatrudnienie?
Praca dla Ukrainki: Gdzie szukać?
Z danych GUS wynika, że pracodawcy poszukują pracowników m.in. do przemysłu, usług i prostych prac. Personnel Service wspólnie z Pracodawcami RP zbiera aktualnie oferty pracy od firm, które mają wolne stanowiska dla kobiet. Kluczowe w tym kontekście są odpowiednie regulacje pozwalające na szybkie podjęcie pracy oraz zapewnienie opieki nad dziećmi.
Z ostatniego opracowania GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 roku” wynika, że rok temu firmy najczęściej poszukiwały pracowników przemysłowych. Potrzebnych było ponad 93 tys. robotników przemysłowych i rzemieślników. Drudzy w kolejności byli specjaliści, na których zapotrzebowanie wyniosło 85 tys. Na operatorów i monterów maszyn i urządzeń czekało 61 tys. ofert, a na pracowników usług i sprzedawców 52 tys. Ostatnia z największych grup zawodów z dużym zapotrzebowaniem na pracowników to osoby wykonujący proste prace – liczba wakatów wyniosła 44,6 tys.
Czytaj także: Dworczyk: szykujemy się na kolejną falę uchodźców. Trwają przygotowania
- W zeszłym roku pracodawcy poszukiwali niemal 0,5 mln pracowników. A pamiętajmy, że nadal w naszym kraju panowała niepewność związana z pandemią. Stąd można założyć, że w tym roku chłonność polskiego rynku pracy będzie równie duża, o ile nie większa. Dlatego ukraińskie kobiety, o ile będą chciały, znajdą pracę w Polsce. Mogą pracować w przetwórstwie spożywczym, w sklepach, jako pomoce domowe czy sprzątaczki. Najłatwiej będzie im znaleźć pracę na stanowiskach niższego szczebla, zwłaszcza gdy nie posługują się językiem polskim, ale zapotrzebowanie na specjalistów też jest w naszym kraju duże. Zatem osoby o wyższych kompetencjach i posługujące się językiem polskim też znajdą dla siebie miejsce – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.
Praca dla Ukrainki: Jakie zawody?
Patrząc szczegółowo na zestawienie GUS z zeszłego roku można wskazać co najmniej kilkanaście stanowisk, które mogłyby zająć kobiety z Ukrainy. Poszukiwaliśmy m.in.:
- 7,2 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy,
- 9,2 tys. sekretarek i sekretarzy,
- 7,9 tys. pracowników obsługi biurowej,
- 4,1 tys. kucharek i kucharzy,
- 2,1 tys. kelnerek i kelnerów,
- 2,2 tys. fryzjerek i fryzjerów,
- 31,3 tys. sprzedawców,
- 24 tys. pracowników sprzedaży w sklepach,
- 1,4 tys. kasjerek i kasjerów,
- 9,9 tys. pomocy domowych i sprzątaczek
- oraz dodatkowo 7,8 tys. sprzątaczek biurowych i hotelowych.
Dodatkowo, z analizy Personnel Service wynika, że dziesiątki tysięcy kobiet znajdzie zatrudnienie w centrach logistycznych do obsługi e-commerce, w szpitalach na stanowiskach pomocniczych i w ciągu najbliższych paru miesięcy w ruszającym nowym sezonie w sektorze HoReCa. Pojawią się też oferty pracy przy obsłudze szeroko rozumianego sektora turystycznego. Osoby niewykwalifikowane bądź bez doświadczenia zawodowego mogą również szukać pracy w firmach ochroniarskich i sprzątających, które narzekają na brak rąk od pracy.
- Wywołany wojną w Ukrainie szybki rozwój firm spożywczych, związanych głównie z produkcją konserw oraz produkcji odzieży i środków higieny tworzy tysiące miejsc pracy, które będą mogły być obsadzone przez osoby z Ukrainy, które przekroczyły granicę z Polską – mówi Krzysztof Inglot.
Firmy, które aktualnie dysponują wolnymi miejscami pracy, w tym szczególnie dla kobiet, mogą zgłaszać się do Pracodawców RP, którzy wystosowali apel do zrzeszonych pracodawców o zgłaszanie wakatów. Podjęcie pracy będzie ułatwione dzięki działaniom Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ma powstać specjalna specustawa, która wprowadzi szybką i uproszczoną ścieżkę procesu zatrudniania obywateli Ukrainy. Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że uzyskanie legalnego zatrudnienia będzie możliwe dla każdego, kto będzie miał wbitą na granicy polsko-ukraińskiej specjalną pieczątkę, która będzie zaświadczała o jego przybyciu do kraju.
Jak zatrudnić uchodźcę? PRZEPISY
Według projektu przygotowanej przez rząd specustawy do uzyskania statusu uchodźcy wystarczy stempel w dokumencie podróży, a do zatrudnienia osoby uciekającej przed wojną – powiadomienie urzędu pracy – informuje serwis Prawo.pl. Rząd planuje, że ustawa zostanie przyjęta na czwartkowym lub piątkowym posiedzeniu Sejmu.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!