miasto Warszawa

i

Autor: Piętka Mieszko / AKPA miasto Warszawa

Powstał ranking miast, do których Polacy przeprowadzają się najchętniej! Które miasto wygrało?

2021-04-08 10:49

Powstał ranking miast, do których Polacy przeprowadzają się najchętniej. Jego twórcy zaznaczają, że jest on oparty na danych GUS za 2020 rok dotyczących migracji osób pomiędzy poszczególnymi miastami. Tylko część miast w całym kraju ma dodatnie saldo migracji! Jakie miasta wybierają Polacy na przeprowadzkę?

Ranking pod nazwą “Dokąd Polacy najchętniej się przeprowadzają?” został opracowany przez portal Tuwartomieszkac.pl.

– Na naszej liście nie ma innych miast wojewódzkich oprócz Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Rzeszowa, bo w każdym z nich, nie licząc Zielonej Góry (mającej dodatnie saldo migracji, ale za małe, by znaleźć się w rankingu), było więcej osób wyprowadzających się z tych miast niż przeprowadzających – czytamy w artykule.

Weterynarze sprawdzają czy małe wiewiórki przytyły

Ranking miast wojewódzkich, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają:

1. Warszawa: +2526

2. Kraków: +1368

3. Wrocław: +638

4. Gdańsk: +622

5. Rzeszów: +354

Ranking oparty na danych GUS

Jak piszą autorzy rankingu, ten został opracowany na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących migracji we wszystkich polskich gminach.

- W zestawieniu uwzględniliśmy saldo migracji, czyli różnicę między liczbą przeprowadzających się do danego miasta/gminy a liczbą osób wyprowadzających z niego. Czyli od liczby osób przeprowadzających się do jakiegoś miasta/gminy odejmowaliśmy liczbę ludzi, którzy z niego się wyprowadzili. Na naszej liście podajemy też saldo migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców – czytamy dalej.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy otwarcie ogródków w restauracjach? Rzecznik rządu zdradził MOŻLIWY termin. To dobra wiadomość!

Portal Tuwartomieszkac.pl zaznacza, że pod uwagę trzeba wziąć fakt, że dane GUS obejmują osoby, które zameldowały się w danym mieście, bądź gminie, lub z niego się wymeldowały.

- Gdyby uwzględnić także tych, którzy po przeprowadzce nie meldują się w nowym miejscu zamieszkania i nie wymeldowują ze starego (jest ich sporo), to nasza lista wyglądałaby niemal identycznie – jak wynika m.in. z badań prowadzonych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Zakładu Geografii Miast i Ludności w Instytucie Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk – piszą autorzy rankingu.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!

Sonda
Koronawirus. Czy planujesz spędzić wakacje 2021 w Polsce?