Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje w swoich wytycznych, że w trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie: „Jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przed zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19” – cytując stanowisko MEiN. W ogólnych wytycznych dla szkół nie jest możliwe, aby uwzględnić specyfikę każdej placówki w Polsce. Różniące się od siebie szkoły np. pod względem kadry, czy ilości sal, a przede wszystkim regionów o zróżnicowanej sytuacji epidemiologicznej będą różnić się również pod względem wprowadzonych zasad. To na co Ministerstwo Edukacji i Nauki kładzie największy nacisk w podanych wytycznych to zdrowie psychiczne uczniów. Dlatego, że zdecydowaną część poprzedniego roku szkolnego spędzili w domach przed komputerami, odizolowani od przyjaciół.
- Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. […] W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością o zdrowie psychiczne – czytamy w komunikacie.
Spis treści
- Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Organizacja zajęć
- Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Maseczki
- Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Sale lekcyjne
- Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Zajęcia na powietrzu?
- Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Świetlica
- Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Zajęcia pozalekcyjne
- Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Gastronomia
CZYTAJ TAKŻE: KOLEJNE LODY WYCOFANE ZE SKLEPÓW - w tych produktach wykryto SZKODLIWĄ SUBSTANCJĘ
Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Organizacja zajęć
Według MEiN do szkoły wrócą uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny. W wytycznych możemy przeczytać, że rekomendowane jest (w miarę możliwości) ograniczenie z korzystania z transportu publicznego przez uczniów i nauczycieli na rzecz prywatnych samochodów, przemieszczania się pieszo, czy rowerami i hulajnogami. Uczniowie mogą być przyprowadzani i odbierani z placówki szkolnej przez rodziców, opiekunów bez objawów choroby zakaźnej. Przy wejściu do szkoły powinna znaleźć się informacja o dezynfekcji rąk oraz instrukcja jego użycia. Placówka powinna zadbać o to, aby każdy kto wchodzi do budynku mógł zdezynfekować ręce. Za to uczniowie w pierwszej kolejności powinni myć ręce wodą i mydłem. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Maseczki
Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.
Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Sale lekcyjne
W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, MEiN rekomenduje:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
- Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Inne sprzęty i materiały wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
POLECAMY: Antyszczepionkowcy wkroczyli do domu dziecka. "Nie szprycujcie nam dzieci" [WIDEO]
Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Zajęcia na powietrzu?
Co ważne MEiN zaleca korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły. A także zachęca do wyjść na świeże powietrze, do parku, lasu, na tereny zielone z zachowaniem dystansu od obcych oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Jeżeli chodzi o zajęcia wychowania fizycznego i innych sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Świetlica
Zajęcia świetlicowe mogą nadal odbywać się w świetlicy szkolnej, ale w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Świetlice jak inne sale należy wietrzyć co godzinę w trakcie przebywania dzieci także. W szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych.
Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Zajęcia pozalekcyjne
Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje w swoich wytycznych, że w każdej placówce należy samodzielnie ustalić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się one w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, a po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń.
Powrót do szkół. Wytyczne MEiN: Gastronomia
Rekomendacje przy organizacji żywienia w szkole dotyczą takich miejsc jak: stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone do spożywania ciepłych posiłków. W nich obok warunków higienicznych należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników, czyli:
- zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej.
- Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni.
- Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami to co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków - czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
- W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, oczywiście z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
Polecany artykuł: