„Właśnie skończyliśmy pracę nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających, o znakomite pozycje literatury polskiej, książki, opracowania, choćby IPN, znakomite komiksy dla dzieci i młodzieży pięknie pokazujące w pozytywny sposób historię Polski również, wiele nowych propozycji, które na pewno dobrze będą wpływały na Polaków”
– powiedział w czwartek szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Pytany o szczegóły wymienił m.in. teksty Jana Pawła II. Jak wspominał: “w sposób umiejętny je będziemy wprowadzać również do podręczników, mam nadzieję, i tak się to będzie działo w kolejnych latach”.
W podręcznikach szkolnych z zakresu przedsiębiorczości mają pojawić się encykliki społeczne z pontyfikatu Jana Pawła II, które „pokazują sprawiedliwe podejście do rynku, do pracy, do czasu pracy, do wynagrodzenia”.
Do czerwca, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, miały się zakończyć prace nad ogólną częścią podstawy programowej, po czym miało nastąpić przejście do części szczegółowej. Jak zapowiadał wcześniej Czarnek, do nauczania historii w szkołach mają zostać wprowadzone elementy historii lokalnej, co zostało również ujęte w Polskim Ładzie. Takie zmiany były proponowane już wcześniej. Pojawił się pomysł, aby w szkołach średnich na każdy z bloków przypadały po dwie-trzy lekcje. Oznaczałoby to, że uczniowie mogą spodziewać się nawet sześciu lekcji historii tygodniowo.