Pogoda burze i słońce

i

Autor: pixabay/IMGW

pogoda

Polska jak dwa kontynenty. Rekordowe różnice temperatur i ostrzeżenia IMGW

W niedzielę (6 sierpnia) i poniedziałek (7 sierpnia) pogoda w kraju będzie bardzo dynamiczna. Burze, wiatr i deszcz prognozowane są w prawie całym kraju. Temperatury będą bardzo różne: od 15 do 33 stopni na Suwalszczyźnie.

Różnice temperatur w niedzielę nawet do 18 stopni w różnych częściach kraju!

Na 6 sierpnia ogłoszono ostrzeżenia meteorologiczne i alerty pogodowe w prawie całym kraju. Wszystkiemu winne są burze i gwałtowne opady deszczu. IMGW pisze o "silnym wietrze z burzami". Najchłodniej będzie na zachodzie kraju – do 15 stopni Celsjusza. W centrum ok. 25., a na Suwalszczyźnie nawet 33 stopnie Celsjusza.

Wiatr w niedzielę (6 sierpnia) będzie umiarkowany, na wschodzie porywisty z kierunków południowych. Na zachodzie powieje z północy i zachodu. Nad morzem wiatr porywisty do 75 kilometrów na godzinę, podczas burz do 90., a lokalnie może osiągnąć prędkość 100 km na godzinę.

Pogoda w nocy 6 sierpnia

Z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie nadal będzie duże i całkowite z opadami deszczu i głównie na północnym wschodzie z burzami. Tam również może spaść grad.

Silne opady deszczu w niedzielę

Podczas burz opady deszczu będą umiarkowane i silne. Prognozowana suma opadów to na północy kraju 35 litrów wody na metr kwadratowy.

Temperatura minimalna w rejonach podgórskich od 9 stopni Celsjusza. Na przeważającym obszarze do 13. Najcieplej będzie na Suwalszczyźnie - do 16 stopni Celsjusza.

Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, miejscami porywisty zachodni i północno-zachodni. W burzach porywy wiatru osiągną prędkość do 90 kilometrów na godzinę, a lokalnie do 100. Natomiast nad morzem porywy wiatru wyniosą około 85 kilometrów na godzinę. 

W niedzielę, na wschodnie i w centrum zachmurzenie umiarkowane, pojawią się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie podczas burz do 40 

- poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha.

Skutki nawałnicy w Krakowie