papież Franciszek

i

Autor: PAP/Szymon Pulcyn

Kościół

Polacy ocenili pontyfikat papieża Franciszka. Zwrócili uwagę na konkretne reformy

2025-04-26 18:52

W tłumie wiernych, którzy 26 kwietnia pojawili się w Watykanie na mszy pogrzebowej papieża Franciszka, nie brakowało biało-czerwonych flag. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla PAP, zdecydowana większość Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat zmarłego Ojca Świętego. Które reformy respondenci docenili najbardziej?

Polacy pozytywnie ocenili dokonania papieża Franciszka

Według IBRiS ocena pontyfikatu Franciszka jest w Polsce w dużej mierze pozytywna. 74,1 proc. badanych zadeklarowało, że papież sprawował swój urząd dobrze, z czego 22,6 proc. odpowiedziało "zdecydowanie dobrze", a 51,5 proc. "raczej dobrze". Negatywnie o posłudze papieża wypowiedziało się 12,3 proc. respondentów, w tym 11,7 proc. "raczej źle". Blisko 14 proc. Polaków nie ma w tej sprawie zdania.

Największe poparcie dla papieża deklarują osoby wierzące i regularnie praktykujące (94 proc.), a także ci, którzy identyfikują się z prawą stroną sceny politycznej (78 proc.). Wśród osób niewierzących i niepraktykujących odsetek pozytywnych ocen spada do 40 proc., a negatywnych rośnie do 32 proc. Podobnie ostrożnie wypowiadają się osoby o poglądach centrowych - tylko 59 proc. z nich ocenia papieża dobrze, a 21 proc. źle.

Pod względem wieku najwyższy poziom akceptacji pontyfikatu notowany jest wśród seniorów: w grupie 70+ aż 82 proc. ocenia go pozytywnie, przy 8 proc. ocen negatywnych. Dla porównania, wśród osób w wieku 30-39 lat poparcie spada do 64,3 proc., a wśród najmłodszych (18-29 lat) wynosi co prawda 77 proc., ale przy najwyższym poziomie krytyki - 23 proc.

Polacy ocenili reformy wprowadzone przez papieża Franciszka

Za najważniejszą reformę papież Franciszka uznana została walka z nadużyciami seksualnymi w Kościele - wskazało ją 64,1 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się dopuszczenie osób rozwiedzionych do komunii świętej (47,2 proc.). IBRiS odniósł się do zapisu zawartego w papieskiej adhortacji "Amoris laetitia", w której papież Franciszek uznał, że "nie można już powiedzieć, że wszyscy, którzy są w sytuacji tak zwanej »nieregularnej«, żyją w stanie grzechu śmiertelnego, pozbawieni łaski uświęcającej".

Według IBRiS kolejne reformy cieszą się już znacząco mniejszym poparciem: zgoda na błogosławieństwo par tej samej płci (poza rytuałem) została wskazana przez 26,1 proc., zwiększenie obecności kobiet na stanowiskach kierowniczych w Watykanie - przez 23,9 proc., większy udział osób świeckich w decydowaniu o Kościele katolickim - 22 proc., reforma Kurii Rzymskiej - przez 10 proc., potępienie kary śmierci - przez 12 proc., a zaangażowanie w kwestie klimatyczne - przez 10,3 proc. 12 proc. respondentów nie uznało żadnej z tych reform za najważniejszą.

Próba walki z nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim spotkała się z największą aprobatą wśród trzydziestolatków (75 proc.), osób ze średnich polskich miast (50 - 250 tys. mieszkańców) (72 proc.) oraz wśród wierzących i praktykujących nieregularnie (81 proc.). Dopuszczenie możliwości przyjmowania komunii przez osoby rozwiedzione za jedną z najważniejszych reform Franciszka uznało 60 proc. respondentów identyfikujących swoje poglądy jako prawicowe, przy 25 proc. lewicowców i 39 proc. centrystów.

- Pontyfikat papieża Franciszka cieszy się znacznym uznaniem w polskim społeczeństwie. Choć widać to najmocniej wśród najstarszej części Polaków, to młodzi również oceniają go pozytywnie. Jego działania, takie jak walka z nadużyciami seksualnymi i otwarcie na osoby rozwiedzione są doceniane, co może oznaczać, że kierunek rozwoju Kościoła katolickiego obrany przez Franciszka znajduje uznanie w oczach Polaków i powinien być kontynuowany - ocenił Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji IBRiS.

Pytani, jak działania papieża Franciszka wpłynęły na wizerunek Kościoła katolickiego, 66,7 proc. respondentów oceniło, że pontyfikat poprawił ten wizerunek, z czego niespełna 7 proc. zdecydowanie wyraża taki pogląd. Negatywny wpływ wskazało 12,4 proc. osób, a 20,9 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Badanie przeprowadzono 22 kwietnia br. na reprezentatywnej grupie 1068 dorosłych Polaków, metodą wywiadów telefonicznych CATI.

Pogrzeb papieża Franciszka. Przejazd konduktu z trumną ulicami Rzymu