W sobotę pogrzeb papieża Franciszka
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) o godz. 7.35 w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Jako przyczynę śmierci wskazano udar mózgu, śpiączkę i nieodwracalną zapaść kardiologiczną. Miał 88 lat, głową Kościoła katolickiego był od 13 marca 2013 roku.
Od środy do piątkowego wieczora wierni mogą przybywać do bazyliki Św. Piotra w Watykanie, gdzie wystawiona jest trumna z ciałem papieża. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę (26 kwietnia) na placu św. Piotra. Przewiduje się, że na wydarzenie przyciągnie od 200 do nawet 500 tysięcy wiernych oraz 170 oficjalnych delegacji złożonych z szefów państw i rządów. Wśród nich będą m.in. prezydent USA Donald Trump oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Ciało papieża spocznie w bazylice Matki Bożej Większej
Ciało papieża Franciszka spocznie w grobie w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Stanie się tak zgodnie z wolą samego Franciszka, który nie chciał być pochowany w Watykanie.
Szef watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni przekazał, że orszak żałobny z trumną papieża na trasie z bazyliki Świętego Piotra do bazyliki Santa Maria Maggiore będzie poruszał się w tempie ludzkiego kroku po to - jak dodał - aby ludzie mogli pożegnać Franciszka.
Prowadzona będzie telewizyjna transmisja z tego wydarzenia, która zakończy się wraz z wniesieniem trumny do bazyliki. Złożenie do grobu będzie aktem bez kamer.
Przed bazyliką trumnę powita grupa ubogich - podało biuro prasowe Watykanu. Gest ten ma podkreślić, jak ważną rolę odgrywali oni w posłudze Franciszka.
Natomiast od niedzieli (27 kwietnia) rano wierni będą mogli odwiedzać już grób papieża.
Watykan pokazał zdjęcie grobu papieża Franciszka
Watykan opublikował w czwartek zdjęcie grobu w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, w którym w sobotę zostanie pochowany papież Franciszek. Znajduje się on w wąskiej niszy, na posadzce.
Zgodnie z jego wolą to prosty sarkofag bez szczególnego zdobienia w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Grób został wykonany z marmuru z włoskiej Ligurii, skąd pochodziła rodzina Franciszka. Nad płytą znajduje się reprodukcja krzyża, który nosił papież.
- Jedyny napis to jest Franciscus, czyli Franciszek. I chce być przy obrazie Matki Bożej, gdzie on pielgrzymował przed podróżami apostolskimi i gdzie on również przyjeżdżał, kiedy wracał z podróży apostolskich - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor polskiego oddziału Radia Watykańskiego.
Polecany artykuł: