Spis treści
- Jaki jest stan zdrowia papieża? Najnowsze informacje
- Wierni modlą się przed kliniką Gemelli
- Papież Franciszek podpisał w przeszłości list w sprawie ewentualnej rezygnacji
Jaki jest stan zdrowia papieża? Najnowsze informacje
Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę wieczorem Watykan.
Dziś rano papież Franciszek przeszedł przedłużony kryzys oddechowy na tle astmy oskrzelowej, który wymagał podania dużej ilości tlenu. Dzisiejsze badania krwi wykazały ponadto małopłytkowość, połączoną z anemią, z powodu której konieczne było przeprowadzenie hemotransfuzji - wyjaśniono.
Ojciec Święty jest przytomny i spędził dzień w fotelu, choć bardziej cierpiał niż wczoraj - podano w komunikacie. Zaznaczono również, że obecnie nie jest możliwe postawienie dalszej prognozy.
88-letni papież Franciszek przebywa w szpitalu od 14 lutego.
Wierni modlą się przed kliniką Gemelli
Wcześniej informowaliśmy: Wierni z różnych krajów przychodzą przed rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem św. Jana Pawła II zostawiają świeczki oraz kwiaty i modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Papież nie poprowadzi niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Watykan zapowiedział publikację tekstu rozważań przygotowanych przez papieża. Według lekarzy Franciszek pozostanie w szpitalu co najmniej cały przyszły tydzień.
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" w sobotę odniósł się do dyskusji na temat możliwej rezygnacji papieża. "Te wszystkie spekulacje wydają mi się zbędne" - ocenił. Dodał: "Szczerze mówiąc nie wiem, czy trwają jakieś manewry tego typu i w każdym razie staram się być poza nimi. Z drugiej strony wydaje mi się czymś dosyć normalnym, że w takich sytuacjach mogą pojawiać się niekontrolowane głosy i jakieś komentarze nie na miejscu. Oczywiście dzieje się tak nie pierwszy raz".
"Teraz myślimy o zdrowiu Ojca Świętego, o jego powrocie do sił, o powrocie do Watykanu. To jedyne rzeczy, które teraz się liczą" - stwierdził niedawno kardynał Parolin.
Papież Franciszek podpisał w przeszłości list w sprawie ewentualnej rezygnacji
Papież Franciszek po swym wyborze w 2013 roku podpisał list w sprawie ewentualnej rezygnacji w przyszłości, gdyby jego stan uniemożliwiał mu sprawowanie urzędu. O szczegółach dokonania tego aktu papież opowiedział w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "ABC" w 2022 roku.
W rozmowie z gazetą Franciszek powiedział trzy lata temu: "Ja już podpisałem moją rezygnację. To było wtedy, kiedy kardynał Tarcisio Bertone był sekretarzem stanu. Podpisałem rezygnację i powiedziałem mu: "W przypadku niemożliwości z powodów medycznych, to moja rezygnacją. Masz ją". Nie wiem, komu ją dał Bertone, ale ja znam datę".
Papież przypomniał, że podobne listy z rezygnacją podpisali także Paweł VI i wcześniej Pius XII. Wiadomo, że zrobił to też swego czasu Jan Paweł II.
W wywiadzie dla "ABC" Franciszek ujawniając fakt złożenia takiego listu podkreślił: "Mówię to po raz pierwszy. Teraz może ktoś pójdzie do Bertone i powie: "Daj mi ten list". On na pewno wręczył go nowemu sekretarzowi stanu, kardynałowi (Pietro) Parolinowi".
Wierni modlą się przed szpitalem, w którym przebywa papież Franciszek, zdjęcia: