Podtopienia dróg i budynków w całej Polsce. Najgorzej w Warszawie
Kierzkowski podsumował dotychczasowe interwencje strażaków w związku z niedzielnymi, ulewnymi deszczami.
- Do godziny 11.00 w niedzielę 22 października strażacy odnotowali 170 interwencji związanych z podtopieniami dróg oraz budynków. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwie mazowieckim - 110, w tym w samej Warszawie - 90 - napisał rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski w serwisie X.
W Warszawie strażacy interweniowali praktycznie w każdej dzielnicy. Najwięcej zdarzeń było w Śródmieściu - 23, na Targówku - 11, Ursusie - 6, Wawrze - 4, Żoliborzu - 4 i we Włochach oraz na Woli - po 3.
Zgłoszenia dotyczą głównie zalanych ulic i budynków mieszkalnych, w tym piwnic i garaży podziemnych. Zdarzają się także pojedyncze powalone drzewa, które przewróciły się przez nasiąknięty wodą grunt.
- Obecnie wyjazdów jest już mniej, ale wszystko będzie zależało od warunków pogodowych - mówi mł. bryg. Artur Kamiński ze stołecznej PSP i dodaje, że zalane jest jeszcze Wybrzeże Gdyńskie na wysokości Starego Miasta, ul. Floriańska (skrzyżowanie z Kłopotowskiego), ul. Wiktorska (skrzyżowanie z Łowicką), a także ulice: Mozarta, Orląt Lwowskich, Czarnomorska i Starodęby.
Utrudnień można się także spodziewać w tunelu na Węźle Salomea (Łopuszańska). Rozlewiska, które mogą utrudniać przejazd są też we Włochach, Rembertowie czy na Białołęce.
Potężne ulewy także w woj. łódzkim, śląskim i opolskim
Poza stolicą, strażacy pracują intensywnie także w województwie śląskim, gdzie interweniowali 15 razy oraz w województwie opolskim, gdzie również wyjeżdżali 15 razy. Deszcz intensywnie pada także w Łódzkiem. W stolicy województwa wiele ulic było zalanych i nieprzejezdnych, szczególnie w centrum Łodzi. Wielu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.