Jak możemy przeczytać w raporcie, na pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. Ostatni raz, tak wysoki wynik badacze odnotowali sześć lat temu.
Autorzy raportu zauważyli, że lektura książek jest domeną kobiet. Kobiety czytają częściej niż mężczyźni (odpowiednio 51% i 33%), wśród nich większa jest także liczba osób, czytających co najmniej 7 książek w ciągu roku. To 15 procent, podczas gdy u mężczyzn jest to jedynie 7 proc.
Kto czyta w czasie pandemii? Według raportu, najmniej czytelników spotkać można wśród osób bezrobotnych i tych, których praca nie zmieniła się w wyniku pandemii. Najwięcej zaś jest ich wśród osób, które pracują zdalnie. Autorzy publikacji zauważają, że wśród przedstawicieli tej ostatniej grupy, aż co piąta osoba przeczytała co najmniej 7 książek w ciągu roku.
Co czytają Polacy? Okazuje się, że niezależnie od pozycji społecznej czytelnika, największą popularnością cieszy się literatura sensacyjno-kryminalna wśród kobiet i dziewcząt króluje "literatura obyczajowo-romansowa, a także powieści obyczajowe z nastoletnimi protagonistami". Mężczyźni w wieku 25-29 lat, najchętniej sięgają po fantastykę dla dorosłych.
Tradycyjnie, lektury z kategorii "klasyka-literatura dawna", najczęściej czytane były przez młodzież szkolną. To przedstawiciele tej grupy sięgają po lektury szkolne. Również czytelnicy po 70 roku życia chętnie przypominają sobie tytuły z tej kategorii.
Z kolei literatura non-fiction interesuje głównie mężczyzn.
A jak plasuje się lista najczęściej czytanych autorów? Twórcy raportu zbadali również i to. Przejdź do galerii, by zobaczyć top 15 najpopularniejszych autorów książek.