Zbieranie grzybów, to prawdziwa sztuka! Choć w Polsce przepisy dotyczące grzybobrań są dość liberalne, istnieją miejsca, gdzie nie wolno zbierać grzybów. Grzybów nie wolno zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać również zakazu wstępu na tereny wojskowe.
Jeśli jednak macie już swoje ulubione, legalne miejsce, wybraliście odpowiedni strój i zabraliście wiklinowy koszyk, to możecie ruszać w drogę! Podczas grzybobrania pamiętajcie, by nie śmiecić, wykręcać grzyby i oczywiście pukać w kapelusz przed zebraniem okazu. Dlaczego?
Dlaczego trzeba pukać w kapelusz grzyba?
Dobry grzybiarz nie zapomina o tym nawyku! Powodów jest kilka:
- Sprawdzenie jakości grzyba - grzyby, które nadają się do zbierania powinny być mięsiste i twarde. Dobrze jeśli wydają specyficzny, cichy dźwięk po uderzeniu, bo świadczy to o tym, że jest on w dobrej kondycji. Stare grzyby zazwyczaj są bardzo robaczywe i nie nadają się do zbierania. Lepiej pozostawić je zatem dla dzikich zwierząt.
- Rozsiew zarodników - jeśli kilkukrotnie stukniemy w kapelusz, część zarodników uwolni się i rozprzestrzeni w pobliżu. Pamiętajcie również, by grzyby wykręcać, a nie odcinać.