Syberia to region, który kojarzy nam się bardziej z chłodem niż upałem, ale nic bardziej mylnego. Przez ostatnie lata Rosję nawiedzają potężne fale upałów, określane mianem „nienormalnych”. Już w tym roku padły kolejne rekordy temperatur. Aktualnie w ogniu stoi blisko 800 tysięcy hektarów lasów, a najgorsza sytuacja jest w rejonie Jakucji. Strażacy nie walczą ze wszystkimi pożarami, których są setki, a tylko tymi, które bezpośrednio zagrażają mieszkańcom. Władimir Putin, na apel mieszkańców wysłał do Jakucji wojsko, aby pomóc w ugaszaniu siejącego spustoszenie ognia. Lokalna społeczność w liście do prezydenta pisała: „Dusimy się. Gryzący dym mamy w płucach”.
Potężne pożary wzmagają upały, które występują na Syberii, podnosząc temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza! Jak się okazuje problemem są także gazy cieplarniane, które wydobywają się do atmosfery.
Spis treści
CZYTAJ TAKŻE: Burze w Polsce: Blisko 400 osób ewakuowanych z obozu harcerskiego
Płonie Syberia! Potężne pożary pustoszą Jakucję
W Jakucji obecnie z ogniem, który objął już około 800 tys. hektarów, walczy 2289 strażaków i ponad 300 jednostek sprzętu. Samoloty dokonały blisko 775 zrzutów wody. Jak podaje resort, od początku tego sezonu w Jakucji odnotowano już ponad tysiąc pożarów.
Upalne lato w Rosji to nic nowego. W ostatnich latach wysokie temperatury to już norma. Co roku bite są rekordy, podobnie jest także i w tym. Winowajcą takiego stanu rzeczy są zmiany klimatyczne. Dodatkowo w tej części globu temperatury podnoszą się szybciej niż w innych regionach świata.
- Zagrożenie pożarowe poważnie wzrosło praktycznie w całym kraju z powodu nienormalnej fali upałów – twierdzi minister obrony Siergiej Szojgu, który dodał, że aktualnie najgorsza sytuacja związana z potężnymi pożarami jest w Jakucji.
- Temperatura jest naprawdę wysoka, o 8-10 stopni wyższa niż norma. To naprawdę niezwykłe, że na północy przekracza 30 st. Celsjusza. Coraz szybciej rozmarzające wieczna zmarzlina i trawiące Syberię pożary, gdzie już w zasadzie cały rok płoną torfowiska, w których uwięzione były potężne ilości dwutlenku węgla, budzą coraz większy niepokój naukowców. Co więcej, popiół z pożarów, może przykryć znajdującą się wciąż na dalekiej północy pokrywę śnieżną. Przez to będzie pochłaniać więcej promieniowania słonecznego i jeszcze szybciej się nagrzewać - zapewniał Roman Wilfand, szef Agencji ds. Nauki.
Płonie Syberia! Wszystkiemu winna pogoda…
Copernicus Atmosphere Monitoring Service zajął się nietypowymi zjawiskami, które występują na Syberii. Według naukowców praktycznie coroczne pożary w Jakucji doprowadziły do uwolnienia do atmosfery wielkich pokładów gazów cieplarnianych! CAMS obawia się, że podobnie będzie także i w tym roku…
- W tym roku nie widzieliśmy jeszcze tak wielu pożarów w obrębie koła podbiegunowego w tym regionie, ale w ciągu ostatnich trzech, czterech dni zaczęło się pojawiać wiele gorących punktów i dużo dymu. […] Wciąż zbieramy informacje, by zrozumieć, co to oznacza dla klimatu - mówi Mark Parrington, z CAMS.